.
.
.

رقابت ائتلاف‌های پیروز انتخاب پارلمانی عراق برای تشكيل فراكسيون بزرگتر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایمن الشمری، یکی از رهبران ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر روز پنجشنبه 23 اوت اظهارات رهبران ائتلاف «الفتح» در روزهای عید قربان، مبنی بر تشکیل بزرگترین فراکسیون در پارلمان برای انتخاب کابینه را نوعی تبلیغات رسانه‌ای، بین ائتلاف‌های سیاسی تلقی کرد.

الشمری، گفت:«سخنان رهبران فراکسیون‌های "الفتح" و "دولت قانون" مبنی بر توانایی آنها برای تشکیل فراکسیون بزرگتر نادرست است به این دلیل که دو ائتلاف نامبرده روی هم رفته تنها 79 کرسی را در پارلمان می توانند به دست بیاورند و این با رقم حد نصاب برای تشکیل کابینه فاصله ریادی دارد».

اظهارات ایمن الشمری، پس از آن بیان شد که فلاح الجزایری عضو ائتلاف "الفتح" روز چهارشنبه گفته بود که این فراکسیون پس از اعلام استعفای 27 نماینده از ائتلاف عبادی و التحاق آنها به الفتح و همچنین برخی فراکسیون‌هایی مانند "دولت قانون» به رهبری مالکی و برخی ائتلاف‌های کرد و سنی می تواند فراکسیون بزرگتر را تشکیل دهد.

الشمری افزود:«تصمیم سنی‌ها و کردها برای ملحق شدن به ائتلاف "الفتح" و"دولت قانون" هنوز قطعی نیست آنها هنوز در باره ملحق شدن به ائتلاف بزرگتر که العبادی، الصدر و عمار الحکیم آن را تشکیل داده‌اند، با هم مشورت می‌کنند.

پیشتر فراکسیون‌های "سائرون" به رهبری الصدر، "الحکمه" به رهبری عمار الحکیم، "الوطنیه" به رهبری ایاد علاوی معاون رئیس جمهوری عراق و فراکسیون صالح المطلگ از تصمیم خود برای تشکیل بزرگترین فراکسیون متشکل از 140 کرسی در پارلمان عراق خبر داده بودند.

وی گفت :«قرار است پس از پایان تعطیلات عید قربان فراکسیون‌های مذکور ائتلاف بزرگتر برای تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر را اعلام کنند».

خط قرمزی برای ائتلاف‌ها وجود ندارد

عباس العیساوی، یکی از اعضای رهبری فراکسیون الحکمه، گفت جریان سائرون، الحکمه، النصر و الوطنیه، از تلاش این ائتلاف‌ها برای همکاری با دیگر ائتلاف‌ها سیاسی عراق و پذیرفتن آنها در آینده خبر داد.

وی گفت طبق مشاورات صورت گرفته کردها و سنی‌ها قرار است به فراکسیون بزرگتر ملحق شوند.

العیساوی گفت ائتلافی که از سائرون، الحکمه والنصر تشکیل شد، قادر است که دیگران را در خود جای دهد و آنها را بپذیرد هیچ خط قرمزی وجود ندارد البته برخی اختلاف‌ها در رابطه با برنامه‌های مربوط به نحوه اداره کشور وجود دارد و این امر طبیعی است.

شروط کردها و سنی‌ها برای ملحق شدن به ائتلاف بزرگتر

جریان المالکی-العامری از یک سو و الصدر و العبادی از سوی دیگر برای جذب کردها به سمت خود به رقابت پرداختند، اما هر کدام از این فراکسیون‌ها برای کسب کردها و سنی‌ها باید خواسته‌های آنها را برآورده کند.

جمال الکربولی رهبر حزب «الحل» پیشتر اعلام کرده کرده بود که برای ملحق شدن به هر نوع ائتلاف بزرگتری شروطی در نظر دارد که باید مورد قبول آن ائتلاف واقع شود.

الکربولی در توییتر خود نوشت: «اولویت‌های ما برای هر اتحادی اخراج شبه نظامیان حشد الشعبی از شهرهای آزاد شده، بازگرداندن آوارگان به مناطق‌شان، پرداخت خسارت به آسیب دیدگان، مشخص کردن مصیر بازداشت شدگان و ربوده شدگان و بازسازی مجدد شهرهایی که در جنگ با داعش ویران شدند».

کردها نیز پیوستن به هر ائتلافی را مشروط به تطبیق ماده 140 قانون اساسی و باز گرداندن استان کرکوک و برخی مناطق استان نینوا به کردستان عراق دانسته‌اند.