.
.
.

حاجیان در منا دومین روز مراسم «تشریق» را سپری می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زائران خانه خدا روز پنجشنبه 23 اوت 2011 دومین روز مراسم «تشریق» در منا را انجام می دهند. برخی از حجاج تنها یک روز در مراسم «تشریق» در جمرات شرکت می‌کنند و روز دوم به به برای «طواف وداع» که آخرین مراسم حج است به مکه می روند.

در همین حال وزارت حج و اوقاف در بیانیه‌ای از تمام حاجیان خواسته است تا برای سلامتی کودکانشان از بردن آنها به جمرات و مراسم «تشریق» خود داری کنند.

وزارت حج واوقاف همچنین از همه حجاج خواسته است که به دستورات و برنامه ریزی‌های بخش اداره مراسم حج پایبند باشندو این وزارت در بیانیه خود گفته است برخی حاجیان علاقمندند که اوقات بیشتری را برای دعا یا برای گرفتن عکس از مراسم در جمرات سپری کنند و این کار باعث تاخیر عده‌ای دیگر از زائران خانه خدا می‌شود.

حجاج پس از گذراندن روز اول عید قربان سه روز یازدهم، دوازدهم و سیزدهم ذی حجه را در منا سپری می کنند، در این سه روز که به ایام «المعدودات » معروفند مراسم «تشریق » نیز انجام می‌دهند.

روز اول «تشریق» به روز «القر» معروف است چون در این روز حاجیان برای مدتی مکث می کنند و مراسم «رمی المجرات» یا «تشریق» و «الجمره الصغری» و «الجمره الکبری» را انجام می‌دهند.

روز دوم تشریق را به «النفر الاول» معروف است، در این روز حاجی می‌تواند مراسم رمی یا تشریق را با سرعت انجام دهد و برای مراسم طواف الوداع برگردد. البته باید قبل از غروب آفتاب باید از منا خارج شود.

روز سوم تشریق به «النفر الثانی» معروف است که در آن حاجیانی که برای خروج از منا عجله‌ای ندارند با انجام مراسم رمی جمرات یا «تشریق» منا را به سوی مکه برای انجام «طواف الوداع» ترک کنند. البته کسانی که در روز دوم منا را ترک کنند مرتکب گناهی نشده اند، کما اینکه کسانی که روز سوم منا را ترک کنند نمیز گناهی مرتکب نشده‌اند.