.
.
.

ائتلاف‌های سائرون، نصر و حکمت بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق را تشکل ‌می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف‌های سائرون، النصر و الحکمه شامگاه یکشنبه 19 اون اعلام کردند که برای تشکیل بزرگترین ائتلاف در پارلمان جهت تشکیل دولت ونخست وزیر جدید عراق توافق کردند.

این سه ائتلاف پیروز در انتخابات پارلمانی در بیانیه پایانی جلسه خود در بغداد اعلام کردند، از برنامه مهم و اساسی دولت آینده عراق بازگرداندن آوارگان به مناطق خود و مبارزه با فساد است.

در این بیانیه رهبران ائتلاف‌های سه گانه اعلام کردند که دولت آینده عراق از سهمیه‌بندی بر اساس فرقه‌گرایی اجتناب کرده و در عملکرد خود بویژه در انتخاب وزیران و مسئولین برای نهادها از مرزبندی‌های مذهبی و دینی عبور خواهند کرد.

در بیانیه آمده است: «با تصمیمی میهنی برخواسته از اراده عراقی‌ها و برگرفته ازعلاقه شدید به میهنمان و دفاع از منافع آن و در راستای پاسخگویی به درخواست های شهروندان‌مان امروز به توافق رسیدیم که ائتلاف وسیع‌تر و بزرگ‌تر در پارلمان را تشکیل دهیم تا بتوانیم دولت را تشکیل دهد».

در بیانیه ائتلاف سه‌گانه سائرون، نصر و الحکمه آمده است، ائتلاف آغوش خود را برای ایجاد مشارکت دیگران باز می‌کند تا در تشکیل دولت به این ائتلاف کمک کند».

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست‌های انتخاباتی «سائرون» به رهبری مقتدی صدر با 54 کرسی، الفتح هادی العامری با 47 کرسی، النصر حیدر العبادی با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

دولت قانون نوری المالکی با 26 کرسی، دموکرات مسعود بارزانی با 24 کرسی، الوطنیه ایاد علاوی با 20 کرسی، جریان حکمت سید عمار حکیمبا 19 کرسی و اتحادیه میهنی کوسرت رسول جانشین جلال طالبانی با 18 کرسی در رده های بعدی قرار گرفته‌اند.

در این دوره از انتخابات 28 فهرست و حزب سیاسی توانستند به پارلمان راه پیدا کنند. طبق قانون اساسی عراق، بزرگترین فراکسیون پارلمان حق دارد دولت آینده را تشکیل دهد