.
.
.

تصویری.. کعبه چگونه جامه جدید به تن می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از نماز صبح امروز دوشنبه، مراسم تغییر جامه کعبه شریف به دست 160 مهندس و کارگر آغاز شد؛ مراسمی که سالانه در چنین روزی زیر نظر ریاست کل امورمسجد الحرام و مسجد نبوی برگزار می‌شود.

جامه جدید، جایگزین جامه قدیمی کعبه شریف شد. دکتر عبدالرحمن بن عبدالعزیز السدیس رئیس کل امور مسجد الحرام و مسجد نبوی، بر این مراسم نظارت کرد.

احمد بن محمد المنصوری مدیرکل مجمع ملک عبدالعزیز برای جامه کعبه شریف در این باره گفت که پس از نماز صبح، جامه قدیمی کعبه به زیر کشیده و جامه جدید جایگزینش شد. این جامعه از چهار بخش جدا و پرده‌ای برای در، تشکیل شده است. هر بخش بر روی یکی از طرف‌های کعبه به صورت جداگانه بالا برده شد و در همان حال، طناب‌های جامه قدیمی باز شد. پس از آن جامه قدیمی به زیر افتاد و جامه جدید در جای خود مستحکم شد. این عملیات چهار بار در چهار طرف کعبه تکرار شد تا کعبه به طور کامل، جامه جدید را به تن کرد و سپس، کمربند بر روی خطی مستقیم، چهار بخش را به هم متصل کرد.


المنصوری گفت که بر روی پارچه جامه کعبه با نخ مشکی و به روش جاکار، واژه‌های «یا الله یا الله»، «لا اله الا الله محمد رسول الله»، «سبحان الله و بحمده»، «سبحان الله العظیم» و «یا دیان یا منان» نوشته شده و این واژه‌ها بر روی سراسر جامه، تکرار شده است.

او ادامه داد که کمبرند جامه کعبه شریف، از 16 قطعه و 6 قطع تشکیل شده است، 12 قندیل از پایین به کمربند آویزان است و 4 آویز در ارکان کعبه نصب می‌شود. 5 قندیل الله اکبر هم بالای حجر الاسود در کنار پرده بیرونی در کعبه شریف نصب می‌شود.

المنصوری گفت که در جامه کعبه، 670 کیلوگرم ابریشم خام به کار می‌رود که در مجمع به رنگ سیاه رنگ آمیزی می‌شود. 129کیلوگرم سیم طلا و 100 کیلوگرم سیم‌ نقره هم در جامه کعبه به کار می‌رود.

المنصوری یادآور شد که در مجمع ملک عبدالعزیز برای جامه کعبه شریف، حدود 200 کارگر و کارمند بخش اداری فعالند، همه آن‌ها از شهروندان آموزش دیده و متخصص هستند و در بخش‌های رنگ رزی، نساجی ماشینی، نساجی دستی، چاپ، کمبرند، تذهیب، خیاطی و جمع‌آوری جامه مشغول به کارند. در این مجمع بزرگترین چرخ خیاطی جهان به لحاظ طول بالغ بر 16 متر که با سیستم کامپیوتری کار می‌کند، به کار می‌رود.

او توضیح داد که بخش‌های پشتیبان همچون آزمایشگاه، خدمات اداری، کیفیت، روابط عمومی، بهداشت کارکنان و استاندارد حرفه‌ای هم در مجمع مستقر هستند.