.
.
.

امیر مکه: جهان شاهد توانایی‌های سعودی در تبدیل حج به سفری جذاب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده خالد بن فیصل امیر مکه، روز یکشنبه 19 در یک کنفرانس خبری با اشاره به پوشش خبری مراسم حج امسال، گفت، پیش از این هرگز چنین پوشش رسانه‌ای باشکوهی با تعداد شرکت کنندگان و نحوه ادای مناسک حج که امسال شاهد آن بودیم را ندیده‌ام، این موفقیتی بزرگ و بی‌نظیر است».

شاهزاده خالد بن فیصل گفت: «جهان به امکانات سیاسی، اداری و مادی پادشاهی عربی سعودی برای تبدیل سفر ایمانی حج به سفری جذاب اعتراف می‌کند».

به گزارش العربیه شاهزاده خالد الفیصل در ادامه تصریح کرد، نیروهای پلیس سعودی در تلاشند تا امنیت و آسایش حجاج بیت الله الحرام را فراهم کنند.

وی خطاب به نیروهای پلیس کشورش گفت: «جلوی چشم جهانیان ما را سرافراز کردید، چه کسی پلیسی را دیده که کفش‌های خود را درآورده و به یک زن حاج‌گذار تقدیم کند و یا با آب حاج‌گذار دیگری را از خطر گرمازدگی نجات دهد؟ این‌ها صحنه‌های بی‌نظیری هستند که در هیچ جای جهان کنونی از توسط پلیس اتفاق نمی‌افتد. در همه جای جهان اولین واکنشی که پلیس از خود نشان می‌دهد این است که دست به اسلحه می‌شود، اما اینجا پلیس به یک حج‌گذار از حجاج بیت الله الحرام ماساژ داده است. این اخلاقی است که انسان مسلمان در این کشور با آن آراسته است و مایه عزت و افتخار ماست. به پیش که ما همه پشتیبان شما هستیم».

وی در ادامه استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته در ارائه خدمات به حجاج بیت الله الحرام و مدیریت مراسم حج را بی‌نظیر توصیف کرد و گفت:« بکارگیری فن‌آوری‌ها در خدمات‌رسانی به حجاج بی‌نظیر و شاهد جهش بسیار بزرگی است و در سال‌های آینده این گفته من را به یاد‌ خواهید آورد که شهر مکه یکی از هوشمندترین شهرهای جهان خواهد بود».

وی در ادامه سخنانش گفت:« پروژه الجمرات ما را به یاد ملک عبدالله که خدا او را رحمت کند و نیز شاهزاده متعب (بن عبدالله) که خدا او را شفای عاجل دهد، می‌اندازد».

بنا به آمارهای رسمی وزارت حج سعودی بیش از دو میلیون حج‌گذار در ادای مناسک و فریضه حج امسال شرکت می‌کنند و نزدیک به 18 هزار تن از کارکنان پدافند غیر عامل(دفاع مدنی) سعودی در حفظ ایمنی حجاج شرکت دارند و همچنین 30 هزار کارمند در بخش بهداشت و درمان در 25 بیمارستان و 180 آمبولانس برای فراهم کردن نیازهای احتمالی حجاج به خدمات و فوریت‌های پزشکی انجام وظیفه می‌کنند.

همچنین در راستای فراهم کردن خدمات و رفاه برای حجاج بیت الله الحرام دهها هزار از خیمه‌های مجهز به سیستم‌های برودتی در فاصله میان جبل عرفات و شهر مکه مکرمه احداث شده است.

بنا به آمار رسمی سعودی تعداد پروازهای خارجی و داخلی اضافی برای انتقال حجاج تاکنون به 14 هزار پرواز رسیده است و بیش از 21 هزار دستگاه اتوبوس تا به امروز برای جابجایی حج‌گذاران به کار رفته است.

همچنین در راستای فراهم کردن خدمات ارتباطی و دسترسی حجاج به اینترنت 16 هزار دکل مخابراتی و 3 هزار مرکز انترنت بی سیم (Wi-Fi) ایجاد شده و بیش از 8 هزار نسخه از قرآن کریم به همراه انواع ترجمه‌های آن علاوه بر کتب دینی دیگر توزیع خواهد شد.