.
.
.

تصویری..سعودی استراحتگاه‌های کپسولی موقت در اختیار حاجیان قرار می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک موسسه خیریه سعودی که در زمینه ارائه خدمات به حجاج بیت‌الله الحرام فعالیت می‌کند، اتاقک‌های کوچک کپسول مانندی را به رایگان در اختیار حاجیان قرار می‌دهد تا چند ساعتی در آنها استراحت کرده و بخوابند.

موسسه خیریه «هدیة الحاج» 18 تا 24 اتاقک‌ کپسول مانند به مساحت 3 متر مربع کهاز الیاف کربن و پلاستیک ساخته شده‌اند، در مکان‌های شلوغ حج مستقر کرده‌اند که حجاج می‌توانند به رایگان ساعاتی را در آنها استراحت کنند. این کپسول‌ها در حال گذراندن مراحل آزمایشی برای استفاده در حج هستند.

منصور العامر مدیر موسسه خیریه «هدیة الحاج» گفت: «این ایده، یک ایده جهانی است و در ژاپن و چند شهر شلوغ دیگر کشورها اجرا شده است. این ایده می‌تواند برای مکان‌های شلوغ در اماکن مقدسه و مکه مفید واقع شود.»

کپسول‌های استفاده شده در سعودی از ژاپن وارد شده‌اند و قیمت هر کدام از آنها حدود هزار یورو است. موسسه هدیة الحاج آنها را به طور آزمایشی در مکان‌های مختلف در اختیار حجاج قرار داده و در صورت موفقیت‌آمیز بودن این تجربه، دولت سعودی اقدام به تامین این کپسول‌ها به مقدار لازم خواهد کرد.

درون هر کپسول یک تختخواب یک‌نفره وجود دارد. فضای داخلی این کپسول 2.64 متر طول و 1.2 متر ارتفاع داد. حجاج می‌توانند درون کپسول خوابیده، موبایل خود را شارژ کرده و دمای هوا را مطابق میل خود تنظیم کنند.

العامر گفت که در ابتدا 12 عدد از این کپسول‌ها در ماه رمضان در نزدیکی کعبه مستقر شدند و روزانه 60 نفر از آنها استفاده کردند.

موسسه خیریه «هدیة الحاج» افزود: « اگر تعداد اتاقک‌های کپسولی را بیشتر کنیم، هر فرد می‌تواند در هر نوبت 3 ساعت از آنها استفاده کند و در هنگام نماز، اتاقک تمیز، ضدعفونی و برای استفاده بعدی آماده می‌شود.»

نهادهای متولی حج در پادشاهی عربی سعودی، روند تجربه این استراحتگاه‌های موقت را زیر نظر دارند تا در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ شود.