.
.
.

وزیر خارجه یمن: درباره بندر الحدیده با حوثی‌ها مذاکره نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن روز دوشنبه 13 اوت 2018، گفت، دولت قانونی یمن در نشست آتی ژنو هر گونه طرحی را در خصوص «بندر الحدید» را رد می‌کند.

وی گفت:«به دلیل اینکه شبه نظامیان حوثی هنوز از بندر الحدیده خارج نشدند، ما در باره این بندر مذاکره نخواهیم کرد».

وزیر خارجه یمن در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای «شرق الاوسط »، گفت:«شرط اساسی دولت قانونی یمن برای نشست با حوثی‌ها در ژنو بر محور خروج کامل این شبه نظامیان از الحدیده متمرکز شده است».

وی افزود:«اما چنانچه حوثی‌ها نخواهند از الحدیده خارج شوند دیگر دلیلی برای نشست ژنو باقی نمی ماند».

الیمانی گفت حکومت قانونی یمن موضع خود را به صورت شفاف به سازمان ملل و جامعه جهانی بیان خواهد کرد.

وزیر خارجه یمن گفت:«نه تنها دولت قانونی یمن به مسئله پایبند است بلکه حتی مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن نیز به این نتیجه رسیده است که الحدیده باید به دست دولت قانونی اداره شود».

وی گفت:«فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن روزی به این نتیجه خواهد رسید که نمایند سابق ولد الشیخ احمد به آن رسید و آن این است که حوثی‌ها خواهان صلح نیستند».

الیمانی افزود :«دولت قانونی منتظر دعوتنامه‌ای از سوی دفتر گریفیت است که در آن مکانیسم و محتویات مشاوراتی که قرار است در ماه آینده در ژنو برگزار شود، توضیح داده شود».

وزیر خارجه یمن بار دیگر بر آمادگی دولت قانونی یمن برای طی کردن همه مراحل صلح در این کشور تاکید کرد.

در مورد مسائلی که می‌تواند در نشست ژنو مطرح شود، الیمانی گفت:«ابتدا باید اقدامات احیای اعتماد به نفس بین طرفین صورت گیرد، به ویژه که عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن به نماینده سازمان ملل متحد ابلاغ کرد که «آزادی بازداشت شدگان و ورود کمک‌های بشردوستانه» بدون کارشکنی کودتگران از جمله این اقداماتی است که حوثی‌ها باید انجام دهند».

فرستاده سازمان ملل روز پنجشنبه در نشستی که با اعضای شورای امنیت داشت، گفت، هنوز فرصت‌هایی برای احیای صلح در یمن باقی مانده است. اما او در عین حال تاکید کرد که بازگرداندن طرف‌ها به میز مذاکره کار آسانی نیست.

فرستاده ویژه سازمان ملل برای یمن از همه طرف‌های درگیر خواست تا با فراهم کردن زمینه‌های مناسب برای آغاز مذاکرات صلح تلاش کنند.

گریفیث تاکید کرد راه حل اساسی در یمن سیاسی خواهد بود و نظامی نیست.