.
.
.

منابع عراقی: چند دستگی بر سر خلافت داعش در پی مرگ بالینی البغدادی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون عراقی السومریه دوشنبه 13 اوت به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد که ابو بکر البغدادی رهبر گروه داعش، در اثر جراحات وارده در نتیجه یک حمله هوایی در ماه ژوئن گذشته، دچار مرگ بالینی شده است.

این منبع که خواسته نامش فاش نشود گفت: «منابع اطلاعاتی گفتند که نیروی هوایی عراق ماه ژوئن گذشته، یکی از جلسات فرماندان گروه تروریستی داعش را در سوریه بمباران کرد که در نتیجه آن شماری از افراد حاضر در جلسه کشته و شماری دیگر زخمی شدند».

پس از آن‌که حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، پیروزی نظامی بر گروه داعش در کشورش را دسامبر گذشته اعلام کرد، نیروی هوایی عراق چندین بار مواضع این گروه را در سوریه بمباران کرد. دولت عراق می‌گوید که هدف از این اقدام، جلوگیری از بازگشت شبه‌نظامیان داعش به عراق است.

السومریه به نقل از منبع افزود: «ابو بکر البغدادی رهبر داعش در میان زخمی شدگان بود که دچار مرگ بالینی شده و نمی‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد».

این منبع از اختلاف نظر و چند دستگی میان رهبران و فرماندهان داعش بر سر جانشینی البغدادی هم خبر داد و گفت: «برخی از فرماندهان غیر عراقی داعش، ابو عثمان التونسی را برای جانشینی البغدادی معرفی کردند». او افزود: «این مساله باعث اختلاف نظر شدید و چند دستگی بی سابقه در صفوف داعش شد زیرا فرماندهان و رهبران عراقی، با نامزدی التونسی به شدت مخالفت کردند».

این اطلاعات با گزارشی که روز 20 مه روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» منتشر کرده بود، در تناقض است. این روزنامه نوشته بود که «البغدادی زنده و فعال است».