.
.
.

تشکیل ارتش ملی سوریه توسط مخالفان سوری و با حمایت ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه‌های مخالف رژیم اسد با حمایت ترکیه برای برقراری امنیت در مناطق تحت کنترل خود در شمال غرب سوریه يک ارتش ملی 35 هزار نفری تشکیل دادند.

به گزارش العربیه این ارتش از مخالفان سوری متشکل و از حمایت ترکیه برخوردار است. ترکیه از سال 2016 با آغاز عملیات نظامی موسوم به «سپر فرات» برخی مناطق واقع بین شهرهای اعزار و جرابلس را به کنترل خود درآورد.

مخالفان سوری با حمایت ترکیه در تلاش‌اند تا با تاسیس این ارتش مانع بازپس‌گیری کامل مناطق تحت کنترل خود، توسط نیروهای اسد بشوند.

ارتش ملی سوریه، با هدف انجام سه ماموریت مهم تشکیل شد، اول ایستادگی در برابر رژیم سوریه، دوم مقابله با حزب کارگران کردستان و بلاخره مبارزه با گروه «داعش».

قوانین ارتش ملی سوریه اعضای کادر را به عدم تیراندازی و شلیک بی‌هدف ملزم می‌کند. اعضای ارتش همچنین حق ندارند هیچ شهروندی را بازداشت یا زندانی کنند مگر با مجوزی که از سوی مراجع قضایی منطقه صادر شود.

مخالفان سوری به دلیل اختلافات درونی و همچنین اختلاف میان کشورهای خارجی حمایت کننده آنها، موفق نشدند که یک تشکل نظامی منسجم و یکپارچه تشکیل دهند..

با این حال به نظر می‌رسدکه شرایط کنونی برای تشکیل ارتش ملی توسط مخالفان سوری بویژه که این ارتش با حضور نظامی ترکیه و حمایت این کشور تاسیس می‌شود، کمی متفاوت است.

نیروهای نظامی ترکیه در دو مرحله در شمال سوریه دست به عملیات نظامی زدند ابتدا در سال 2015 عملیات نظامی «سپر فرات» علیه داعش را آغاز کردند و شپس عملیات «شاخه زیتون» که با هدف بیرون کردن یگان‌های مدافع خلق کرد از شهر عفرین آغاز شد.