.
.
.

فرار دو زن داعشی از راه فرودگاه اربیل به آلمان.. کردستان در مظان اتهام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حاکم الزاملی رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان پیشین عراق، دوشنبه 13 اوت فاش کرد که دو تن از زنان آلمانی عضو گروه داعش که در زندان به سر می‌بردند، از راه فرودگاه اربیل پایتخت اقلیم کردستان، به آلمان فراری داده شدند.

الزاملی به العربیه.نت گفت: «دولت عراق باید از همه کانال‌های دیپلماتیک به منظور درخواست از آلمان برای تسلیم این دو متهم استفاده کند». او همچنین از اقلیم کردستان خواست تمام بازداشت شدگان به اتهام عضویت در داعش را فورا به بغداد تحویل دهد.

الزاملی، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان (آسایش) را به فراری دادن این دو زن عضو داعش، متهم کرد. این دو زن سال 2017 هنگام فرار از موصل به اربیل، دستگیر شده بودند.

کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان پیشین عراق، بارها از مقام‌های اقلیم کردستان خواسته بود زندانیان امنیتی را به دولت فدرال تحویل دهد.
الزاملی گفت: «هر دو زن فراری، تابعیت آلمانی دارند اما یکی از آن‌ها ترک تبار است».

پیشتر رسانه‌های محلی عراقی به نقل از روزنامه آلمانی «فاکس» گزارش داده بودند که پلیس آلمان، در فراری دادن دو زن عضو داعش از عراق به آلمان نقش داشت.

بنا بر این گزارش، این دو زن، بدون موافقت بغداد یا حتی وزارت امور خارجه آلمان، از زندانی در اربیل به شهر فرانکفورت فراری داده شده‌اند.

بنا بر این گزارش، یک مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه آلمان، این حادثه را «حماقت و تعدی به مسئولیت‌های وزارت‌خانه» دانست چرا که وزارت امور خارجه، محققانی برای مشارکت در بازجویی از این دو زن به اقلیم کردستان فرستاده بود.

پیشتر دادستانی آلمان از بازگشت «دو زن آلمانی عضو داعش» از زندان‌های عراق به آلمان در ماه آوریل خبر داده بود. دادستانی اما به راهی که این دو زن زندانی انتقال داده شده‌اند، اشاره‌ای نکرد.