.
.
.

عراق: در تحریم‌های ایران تنها به عدم تعامل با دلار پایبندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دوشنبه 13 اوت گفت که دولتش به همه تحریم‌های آمریکا علیه عراق پایبند نیست و تنها به عدم تعامل دلاری در مبادلات تجاری با ایران پایبند است.

تلویزیون دولتی عراق به از العبادی نقل کرد که در کنفرانسی خبری گفته است: «پایبندی ما در موضع ایران، معامله نکردن با دلار است و نه پایبندی به تحریم‌های آمریکا».

این سخنان العبادی با اظهار نظر هفته گذشته‌اش در تناقض است. او پیشتر گفته بود که عراق با ایالات متحده بر سر اعمال تحریم علیه ایران هم نظر نیست اما به آن پایبند خواهد بود. او دلیل این پایبندی را، حمایت از منافع عراق عنوان کرد.

العبادی گفت: «از حقوق مردم‌مان چشم پوشی نمی‌کنیم... می‌خواهند بر ما فشار آوردند تا منافع گروهک‌ها را بر منافع مردم عراق مقدم کنیم، این مساله امکان پذیر نیست».

او ادامه داد: «ما برای منافع عراقی‌ها می‌جنگیم، در عین حال نمی‌خوهیم به کشورهای همسایه آسیب برسد».

نخست‌وزیر عراق با تکرار تاکید بر مخالفتش با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفت: «اما در مساله دلار راهی جز پایبندی نداریم».

او توضیح داد: «من نگفتم به تحریم‌ها پایبندیم... گفتم به تحریم حواله‌های دلاری پایبندیم».

العبادی گفت: «حتی ایرانی‌ها به عدم تعامل با دلار پایبند هستند. آن‌ها نمی‌توانند زیرا مسیر دلار از بانک فدرال آمریکا عبور می‌کند».

او تاکید کرد: «من برای رضایت دیگران، شعارهای بزرگی سر نمی‌دهم که مردم و وطنم را نابود می‌کند».

سخنان هفته گذشته العبادی در اعلام پایبندی کشورش به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، انتقادهای شدید سیاستمداران متحد ایران در عراق را در پی داشت. در همین رابطه، برخی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی، تهدید به «شکستن» چیزی کردند که آن را «محاصره ایران» نامیدند.

ایالات متحده آمریکا صبح سه‌شنبه 7 اوت، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.

برپایه بیانیه‌ای که پیشتر وزارت خزانه‎داری آمریکا منتشر کرده، این تحریم‌ها که پیشتر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پیش از توافق هسته‌ای (برجام) اجرا می‌شد، بخش‌های متعددی از جمله دسترسی دولت ایران به دلار، تجارت طلا، خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد را در بر می‌گیرد.

در این مرحله، بار دیگر تحریم مبادله و خرید و فروش ریال و همچنین خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی باز خواهد گشت. صنعت خودرو سازی، از دیگر بخش‌هایی است که در این دور تحریم می‌شود.