.
.
.

ترکیه برای ایجاد مناطق امن بیشترى در سوریه اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه روز یکشنبه 12 اوت اعلام کرد که آمادگی‌هایی را به منظور ایجاد مناطق امن بیشتری در سوریه انجام داده تا زمینه را برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، فراهم سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه طی سخنرانی در مقر حزب توسعه و عدالت در شهر ترابزون گفت، 250 هزار نفر از آوارگان جنگ سوریه به مناطق «آزاد شده» امن در کشورشان بازگشته‌اند.

اردوغان ابراز امیدواری کرد کشورش مناطق بیشتری را در سوریه آزاد کند تا آنها را به مناطق امن برای اسکان آوارگان جنگ زده سوری تبدیل کند.

ترکیه هم اکنون میزبان 2.7 میلیون از آوارگان جنگی سوری است و در منطقه عفرین علیه یگان‌های مدافع خلق کُرد در شمال سوریه دست به حملات نظامی زده است.

آنکارا یگان‌های مدافع خلق کُرد را «گروه تروریستی» خوانده آنها را متهم به داشتن ارتباط با کردهای مسلحی دانسته که در خاک ترکیه دست به شورش می‌زنند.

حمله به عفرین دومین یورش نظامی ترکیه در شمال سوریه طی 7 سال جنگ مستمر در این کشور است.

اولین یورش نظامی ترکیه تحت عنوان «سپر فرات» علیه گروه موسوم به دولت اسلامی «داعش» در عراق، شام و کردهای مسلح در مناطق شرق عفرین انجام شد که در اوایل سال 2017 به پایان رسید.

اردوغان در ادامه افزود که تلاش‌های دیپلماتیک و نظامی کشورش منجر به ایجاد 12 موضع نظامی برای نظارت و ایجاد مناطق امن در استان ادلب سوریه شده تا از تکرار «فاجعه» همانند آنچه در دیگر مناطق سوریه رخ داده است، جلوگیری شود.

اردوغان گفت کشورش گام‌های لازم برای برقراری امنیت در منطقه قندیل عراق را خواهد برداشت تا به قول او مانع از تبدیل آنجا به «لانه تروریسم» شود.

وی در ادامه گفت که اگر لازم باشد کشورش منطقه سنجار در شمال عراق را نیز در چارچوب این عملیات نظامی خود قرار می‌دهد.

ارتش ترکیه در حال حاظر عملیات خود در شمال عراق را با هدف نابودی مواضع حزب کارگران کردستان در کوه‌های قندیل که گمان می‌رود پناهگاه اعضای بلند‌‌پایه این حزب باشد، ادامه می‌دهد.