.
.
.

عراق: از تحریم‌ها علیه ایران راضی نیستیم اما طبق منافع ملتمان به آنها پایبندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه 7 آگوست 2018 با تاکید بر اینکه تحریم‌ها علیه ایران را صحیح نمی‌داند، گفت که عراق در راستای منافعش با این تحریم‌ها همراهی می‌کند.

نخست‌وزیر عراق در یک نشست خبری که از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد، گفت: «اگر چه از تحریم‌ها علیه ایران خوشحال نیستیم و با آنها تعامل نمی‌كنيم و آنها را صحیح نمی‌دانیم اما برای حمایت از ملتمان به آنها پایبند خواهیم بود».

العبادی همچنین گفت که دولت عراق مخالف تحریم‌های بین‌المللی است زیرا که این امر در عراق تجربه شده و تضعیف کشور و ملت را در پی داشت.

این سخنان نخست‌وزیر عراق در پی آن مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد کشورش داد و ستد تجاری با هر طرفی که با ایران پس از تحریم‌ها تعمل کند را متوقف خواهد کرد. ترامپ همچنین تحریم‌ها علیه ایران را «این تحریم‌ها، شدیدترین تحریم‌هایی است که علیه ایران اعمال می‌شود» توصیف کرد و افزود: «ماه نوامبر تحریم‌ها تشدید خواهد شد. آمریکا با هر طرفی که اقدام به تعامل کند، تعامل تجاری نخواهد کرد. من به دنبال صلح جهانی هستم و به کمتر از آن قانع نیستم».

ایالات متحده آمریکا صبح سه‌شنبه، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.