.
.
.

روسیه: با لحن آمرانه کانادا در قبال سعودی مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در نخستین اظهار نظر درباره تنش اخیر در روابط میان سعودی و کانادا، روسیه با «لحن آمرانه» کانادا در قبال سعودی، اظهار مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای تاکید کرد که مسکو با سیاسی کردن مساله حقوق بشر مخالف است و افزود که سعودی حق دارد مسیر اصلاحات داخلی خود را مشخص کند.

در بیانیه زاخاروف آمده است: «با قاطعیت، رعایت حقوق بشر را با رعایت ویژگی‌ها و سنت‌های ملی کشورها، تایید می‌کنیم؛ سنت‌ها و ویژگی‌هایی که در دوره تاریخی دراز مدتی شکل گرفت، باید مد نظر قرار گیرد».

زاخاروف افزود: «روسیه همواره با تلاش‌ها برای سیاسی کردن مساله حقوق بشر مخالفت کرده و می‌کند».

او ادامه داد: «بر این باوریم سعودی که تحولات اجتماعی و اقتصادی بسیار بزرگی را طی کرد، از حق کامل حاکمیتی برای تعین چگونگی پیشروی در این مسیر مهم برخوردار است. این مساله شاید نیازمند نصیحت‌های سازنده و کمک باشد و نه لحن آمرانه از موضعی که نصحیت‌گر خود را از لحاظ اخلاقی بالاتر بداند».

سفارت کانادا در ریاض در توئیتی از سعودی خواسته بود به صورت فوری شماری از بازداشت شدگان را آزاد کند. سعودی این اقدام را دخالت در امور داخلی خود دانست و با کاهش سطح مناسبات با کانادا، تعاول با اوتاوا را در چند زمینه از جمله بازرگانی، آموزش و بهداشت متوقف کرد.