.
.
.

الجبیر: کانادا باید روش خود را در تعامل با سعودی تغییر دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی با باین این‌که کشورش با دخالت دیگران در امور داخلی‌اش مخالف است و خود در امور داخلی دیگران دخالت نمی‌کند تاکید کرد که کانادا باید روش خود را در تعامل با سعودی تغییر دهد.

به گزارش العربیه، الجبیر چهارشنبه 8 اوت در کنفرانسی خبری در ریاض گفت سعودی، تدابیری اتخاذ کرد تا به کانادا توضیح دهد که رفتارش را نمی‌پذیرد.

الجبیر گفت که سعودی، بر حفظ منافع سعودی‌ها در کانادا اصرار دارد. او تاکید کرد که کانادا باید روش خود را در تعامل با سعودی تغییر دهد.

او یادآور شد که کانادا آغازگر بحران بود و خود باید آن را به پایان برساند، زیرا این کشور اشتباه کرد و باید اشتباه خود را تصحیح کند.
الجبیر گفت که سعودی تنها سرمایه‌گذاری‌های جدید را با کانادا متوقف کرد.

الجبیر افزود که چندین کشور از موضع سعودی حمایت و با دخالت در امور داخلی‌اش مخالفت کردند. او تاکید کرد زنانی که در سعودی بازداشت شدند، از سوی برخی کشورها آموزش داده شده بودند تا در جایگاه‌های حساسی قرار گیرند.

سفارت کانادا در ریاض در توئیتی از سعودی خواسته بود به صورت فوری شماری از بازداشت شدگان را آزاد کند. سعودی این اقدام را دخالت در امور داخلی خود دانست و با کاهش سطح مناسبات با کانادا، تعاول با اوتاوا را در چند زمینه از جمله بازرگانی، آموزش و بهداشت متوقف کرد.

پیش از این وزیر امور خارجه سعودی از تصمیم به تشکیل دو اتاق عملیات گرفته بود که مقر اتاق اصلی در وزارت امور خارجه در ریاض است و مقر دیگر در سفارت سعودی در کانادا است. ماموریت این دو اتاق عملیات، پی‌گیری امور شهروندان و دانشجویان سعودی مقیم در کانادا و انتقال بیماران سعودی از بیمارستان‌های کانادایی به کشورهای دیگر است. این دو اتاق عملیات همچنین اجرای تصمیم‌های گرفته شده در ارتباط با کانادا را پی‌گیری می‌کنند.