.
.
.

گزارش‌هایی از توافق میان روسیه و ترکیه بر سر ابقای ادلب سوریه در کنترل اپوزیسیون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی گزارش‌های منتشره از وجود تفاهم‌هایی میان روسیه و ترکیه برای ابقای استان ادلب در شمال غرب سوریه در کنترل اپوزیسیون حکایت دارد.

این در حالی است که به نظر می‌رسد طرح‌های نظام سوریه برای آغاز حمله‌ای نظامی به ادلب به منظور باز پس گیری آن از مخالفان، با مخالفت روسیه مواجه شده است.

به گزارش رسانه‌ها، الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه سه‌شنبه 31 ژوئیه تصریح کرد که عملیات نظامی بزرگی در استان ادلب صورت نخواهد گرفت.

پیش از آن و به پس از آن‌که نظام سوریه موفق به بیرون راندن مخالفان مسلح از مناطق جنوبی شد، نگاه‌ها به استان ادلب، تنها منطقه باقی مانده در کنترل مخالفان مسلح معطوف شده بود.

در بیانیه پایانی نشست سوچی که سه‌شنبه با حضور نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران برگزار شد، آمده است که طرف‌های شرکت کننده بر سر برگزاری نشستی دیگر در ماه نوامبر به توافق رسیدند. این بیانیه، محل برگزاری این نشست را مشخص نکرده است.

در همین حال استفان دی‌مستورا فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه از برگزاری نشستی در ماه سپتامبر آینده برای بحث بر سر بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان خبر داد.

درباره موضوع تدوین قانون اساسی جدید در سوریه، لاورنتیف گفت که تحولات در سوریه نباید بر فعالیت کمیسیون قانون اساسی پس از تشکیل تاثیر بگذارد.

از سویی دی‌مستورا از برگزاری نشستی در ماه سپتامبر آینده در ژنو درباره تشکیل کمیسیون تدوین قانون اساسی جدید برای سوریه خبر داد.

در همین حال، برخی گزارش‌ها از وجود توافق‌هایی میان روسیه و ترکیه بر سر ابقای استان ادلب در کنترل نیروهایی حکایت دارد که ترکیه بر آن‌ها نظارت می‌کند. منابع هم می‌گویند ترکیه در تلاش است نیروی نظامی از گروه‌های میانه‌رو تشکیل دهد که تا زمان انتقال سیاسی در سوریه و پیوستن آن به نیروهای دولتی، زیر نظر آنکارا فعالیت کند.