.
.
.

شورای وزیران سعودی به ریاست ملک سلمان در «نیوم» تشکیل جلسه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی سه شنبه31 ژوئیه ریاست جلسه شورای وزیران را که در «نیوم» در منطقه تبوک برگزار شده بود بر عهده گرفت.

شورای وزیران سعودی در این جلسه تاکید کرد حمله تروریستی ناکام و شکست خورده گروه‌های شبه‌نظامی تروریستی حوثی وابسته به ایران به نفت‌کش سعودی در آب‌های بین‌المللی در غرب بندر الحدیده یمن بدون شک خطر گروه‌‌های شبه‌نظامی و حامیان‌شان علیه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را نشان می‌دهد.

در ادامه شورای وزیران سعودی تاکید کرد که تهدید نفت‌کش‌های حامل نفت خام بر تجارت آزاد و دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ و تنگه باب المندب تاثیر‌گذار است و چنین امری ضرورت و اهمیت واگذاری استان الحدیده و بندر آن از سوی شبه‌نظامیان حوثی به دولت قانونی یمن را بیش از هر زمانی آشکار می‌سازد.

شورای وزیران سعودی در این جلسه از فرمان خادم الحرمین الشریفین مبنی بر پذیرایی از 1500 تن از اعضای خانواده‌‌های شهدای ارتش ملی یمن و نیروهای سودانی شرکت کننده در عملیات‌ «طوفان قاطعیت» و «بازگشت امید» در چارچوب طرح ضیافت الرحمن به منظور ادای مناسک حج امسال تشکر و قدردانی کرد.

در این جلسه شورای وزیران سعودی دو حمله انتحاری که یک مرکز رای‌گیری در کویته پاکستان و کاروان نیروهای امنیتی در کابل پایتخت افغانستان را هدف قرار داد و همچنین حادثه تیراندازی در شهر تورنتوی کانادا را محکوم کرد.

شورای وزیران سعودی مجددا بر همبستگی پادشاهی سعودی با کشورهای پاکستان، افغانستان و کانادا و استادگی در کنار آنها در مقابله با خشونت، تروریسم و افراط‌گرایی را مورد تاکید قرار داد.

شورای وزیران سعودی همچنین قدردانی شورای اجرایی صندوق بین‌المللی پول از تلاش‌های صورت گرفته توسط دولت سعودی در چارچوب اجرای برنامه چشم‌انداز اصلاحات 2030 که با ارشادات خادم حرمین شریفین و پیگیری‌های مستمر ولی‌عهد در حال پیشرفت است را مورد تحسین قرار داد.

برنامه چشم انداز اصلاحات 2030 سعودی که با پیشرفت‌های زیادی همراه است و بازتاب‌های مثبتی بر اوضاع اقتصادی سعودی دارد از طرف شورای اجرایی صندوق بین‌المللی پول مورد ستایش و تحسین قرار گرفته است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، روز دوشنبه وارد نیوم شد تا برای مدتی به منظور رفع خستگی اوقات استراحت خود را در آنجا سپری کند.

شهر نیوم در پادشاهی عربی سعودی به عنوان یک قطب گردشگری به بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات تفریحی و خدمات گردشگری مجهز است و قرار است طی سال‌های آینده افتتاح شود.

طرح گردشگری نیوم اولین منطقه مستقلی است که دروازه‌های خود را به سوی کشورهای مختلف گشوده و قرار است به عنوان قطبی جدید، زنده و پویا در زمینه گردشگری و توریسم در منطقه شمال غرب کشور پادشاهی عربی سعودی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی در چارچوب این طرح تلاش‌های خود را بر روی توسعه بخش گردشگری و توریسم در پادشاهی عربی سعودی متمرکز کرده است. پیش بینی می‌شود این طرح جاذبه‌ای توریستی برای جهانگردانی از کشورهای مختلف جهان و سکان محلی با جمعیت 1.4 میلیون نفر شده و مردم سعودی نیز رای انجام گردشگری داخلی به منطقه تشویق شوند. این طرح از آن جایی اهمیت به سزایی پیدا کرده که به ویژه بنا به آمار اعلام شده توسط موسسه پول عربی سعودی، مردم این کشور در 10 سال گذشته با رفتن به سفرهای گردشگری خارجی بالغ بر 580.7 میلیارد ریال سعودی (معادل 155میلیارد دلار) را در خارج هزینه کرده‌اند.