.
.
.

روسیه: ایرانی‌ها اسلحه سنگین خود را 85 کیلومتر از مرز اسرائیل دور کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری روسی تاس پنجشنبه 1 اوت تاس به نقل از الکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه گزارش داد که نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان همراهشان، اسلحه سنگین خود را به فاصله 85 کیلومتر از بلندی‌های جولان دور کردند.

دولت بشار اسد رئیس‌نظام سوریه مناطق جنوب غرب این کشور را با پشتیبانی روسیه، ایران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، از مخالفان مسلح باز پس گرفت. این مساله باعث شد نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان تابعشان، به مرزهای اسرائیل نزدیک شوند.

خبرگزاری تاس به نقل از لاورنتیف نوشت که گفته است: «ایرانی‌ها و شبه‌نظامیان شیعه از آن منطقه خارج شدند، آن‌جا نیستند».

او البته افزود که ممکن است نیروهای ایرانی به عنوان مستشاران نظامی، در میان نیروهای ارتش سوریه حضور داشته باشند که همچنان در نزدیکی مرزهای اسرائیل هستند.

او افزود: «اما واحدهای مجهز به مهمان و اسلحه سنگین که تهدیدی برای اسرائیل است، در این منطقه حضور ندارند. آن‌ها 85 کیلومتر از منطقه آتش بس میان اسرائیل و سوریه دور شدند».

مسئولان اسرائیلی نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را تهدیدی مستقیم برای امنیت اسرائیل می‌دانند.

یک مقام مسئول اسرائیلی که خواسته نامش فاش نشود، هفته پیش به خبرگزاری رویترز گفته بود که روسیه پیشنهاد دور شدن نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان همراهش را به فاصله 100 کیلومتر از خط آتش‌بس در بلندی‌های جولان سوریه ارائه داد.

به گفته این مقام مسئول، اسرائیل اما این پیشنهاد را که در دیدار بنیامین نتانیاهو نخست‎وزیر اسرائیل و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مطرح شده بود، نپذیرفت.

بنا بر این گزارش، نتانیاهو به لاوروف گفت: «به ایرانی‌ها اجازه نخواهیم داد حضورشان را در سوریه مستحکم کنند حتی اگر به فاصله 100 کیلومتری مرزها باشد».