.
.
.

دولت عراق به زودی فهرست «مسئولان فاسد» را اعلام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق سه‌شنبه 31 ژوئیه اعلام کرد که دولت عراق قصد دارد به زودی فهرست اسامی مسئولان متهم به فسادی را که پرونده آن‌ها در اختیار هیئت صداقت و سلامت قرار گرفته، منتشر کند.

به گزارش رسانه‌های عراقی، العبادی همچنین بر جدیت دولت در پاسخگویی به خواسته‌های تظاهر کنندگان معترض، تاکید کرد.

از چند هفته گذشته موجی از تظاهرات اعتراضی مناطق جنوب عراق را در بر گرفته. تظاهر کنندگان می‌گویند که به وضعیت بد اقتصادی و معیشتی و همچنین فساد مسئولان معترضند.

پیش از این رسانه‌های نزدیک به دفتر مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق گزارش داده بودند که او ویژگی‌های مورد نظرش برای نامزد پست نخست‌وزیری که ائتلاف سائرون به او رای خواهد داد را مشخص کرده است.

بنا بر این گزارش‌ها که نزدیکان صدر هم آن را تایید کردند، از نظر او نخست‌وزیر آینده باید مستقل باشد و از حزبی مشخص پیروی نکند. همچنین صدر معتقد است که نخست‌وزیر آینده نباید عضو پارلمان باشد، دو تابعیتی نباشد و غیر از تابعیت عراقی، تابعیت کشوری دیگر را نداشته باشد.

مقتدی صدر همچنین شرط گذاشته که احزاب در فعالیت نخست‌وزیر آینده دخالت نکنند بلکه تنها اقدام به معرفی پنج نامزد از میان تکنوکرات‌ها بکنند و پارلمان این آزادی را داشته باشد که از میان این پنج‌تن، رئیس دولت آینده را انتخاب کنند.

او همچنین خواستار آن شده فردی که نخست‌وزیری را در دست می‌گیرد، در انتخابات آینده نامزد نشود و به دور از فرقه گرایی و گرایش‌های نژادی، فعالیت کند.

به نظر می‌رسد با شرط‌هایی که مقتدی صدر گذاشته و شمارشانبه 40 می‌رسد، مشخص می‌شود که حیدر العبادی از گزینه‌های صدر برای ریاست دولت آینده نیست.

سند الشمری تحلیل‌گر سیاسی در این باره به العربیه.نت گفت: «العبادی از فهرست گزینه‌های احتمالی صدر برای نخست‌وزیر عراق دور شده است». به گفته او، در کنار برخی گزارش‌هایی که می‌گوید العبادی تابعیت بریتانیایی دارد، او از حزب الدعوه نیز خارج نشده است.

الشمری افزود: «شرط‌های صدر بر روسای ائتلاف‌های راه یافته به پارلمان هم مطابقت نمی‌کند، زیرا آن‌ها یا از احزاب سیاسی هستند که در یک دهه و نیم گذشته در قدرت نقش ایفا کردند یا از دو تابعیتی‌ها هستند».