.
.
.

نیروهای نظامی اسرائیل بیش از 20 شهروند فلسطینی را بازداشت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انجمن اسراس فلسطین روز دوشنبه 30 ژوئیه 2018 اعلام کرد، نیروهای نظامی اسرائیل شب گذشته بیش 20 شهروند فلسطینی را در ساحل غربی رود اردن بازداشت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افیخای ادرعی سخنگوی ارتش اسرائیل گفت 20 فلسطینی که به ارتکاب اعمال تروریستی و حمله به شهروندان مظنون هستند بازداشت شدند.

وی افزود: «ارتش اسرائیل 4 تن از کارکنان کانال تلویزیونی «قدس» که از نظر اسرائیل یک کانال تروریستی است، به اتهام تشویق به خشونت بازداشت کرد».

از سوی دیگر وزارت اطلاع رسانی فلسطین اعلام کرد:« دستگیری روزنامه نگاران و دیگر کارکنان رسانه‌ای که در واقع نگهبانان حقیقت هستند نشان دهند نقض آشکار قطعنامه‌های بین المللی در رابطه با آزادی بیان از سوی اسرائیل است».

بیانیه وزارت اطلاع رسانی فلسطین، دستگیری علاء الريماوی مدیر کانال ماهواره «القدس» و محمد علوان، فیلمبردار، حسن انجاص ، گزارشگر را قتیبه حمدان و مصادره وسایل عکاسی آنها را تلاشی از سوی اسرائیل برای سرکوب و ترور رسانه‌هابه شمار می رود.

گفتنی که از زمان اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهوری آمریکا تنش و درگیری در بیت المقدس افزایش یافت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی 6 دسمبر در کاخ سفید، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و به وزارت خارجۀ این کشور دستور داد تا برای انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به اورشلیم/بیت‌المقدس آماده شود.

بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی اقدام رئیس جمهوری آمریکا را برخلاف قطعنامۀ شورای امنیت و نظر اکثریت کشورهای جهان از جمله متحدان امریکا در اروپا، جهان عرب و جهان اسلام دانسته و آن را محکوم کردند.

کشورهای معترض به اقدام آمریکا بر این باورند که این اقدام می‌تواند بر چشم‌انداز حل جامع و عادلانۀ اختلاف فلسطین و اسرائیل، تأثیر منفی بگذارد.