.
.
.

آغاز كار دهمین کنفرانس آستانه در شهر ساحلی «سوچی»

بازگرداندن آوارگان سوری به مناطق‌شان ازمحور اصلی گفتگوهاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دهمین دور از گفتگوهای آستانه امروز با مشارکت هیئت‌های سه کشور ضامن آتش‌بس در سوریه و نمایندگانی از مخالفان سوری امروز، دوشنبه در شهر ساحلی «سوچی» دیدار خواهند کرد.

این کنفرانس در حالی برگزار می شود که نیروهای ارتش اسد با حمله به مناطقی که پیشتر به عنوان مناطق «کاهش تنش» بر آن توافق شده بود، به نزاع و تنش شدت داد.

قرار است هیئت‌های شرکت کننده در مورد وضعیت استان ادلب و تبدیل آن به عنوان منطقه‌ای خالی از درگیری گفتگو کنند. طبق گزارش های رسیده در این کنفراس روسیه تلاش کرده که محور گفتگوها را بر مسائل انسانی متمرکز کند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس درباره مسائل مختلف از جمله تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه، وضعیت مناطق کاهش تنش و مسائل بشردوستانه، از جمله بازگرداندن آوارگان سوری به مناطق خود رایزنی خواهند کرد.

پرونده بازداشت شدگان و ناپدید شدگان که پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی اسد مفقود الاثر شده‌اند، نیز در این کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. در این کنفرانس همچنین در باره اسلحه جنگی که طی هشت سال گذشته در دست گروه‎های شبه نظامی داخلی و خارجی قرار گرفته بحث خواهد شد.

حداقل 95 هزار نفر از سال 2011 تا کنون پس از بازداشت به دست نیروهای انتظامی اسد یا شبه نظامیان خارجی طرفدار رژیم سوریه ناپدید شدند.

سازمان حقوق بشر سوریه در گزارشی موثق اعلام کرد، نیروهای امنیتی سوریه بیش از 81 سوری از جمله 1546 کودک، 4837 زن و حدود 10،000 نفر از جمله زنان و کودکان را به کمک شبه نظامیان مسلح یا عوامل مزدور رژیم اسد بازداشت و ناپدید شدند. بیش از 8 هزاران نفر نیز به دست داعش ناپدید شدند.

سازمان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد که بیش از 1500 نفر سوری نیز به دست نیروهای مسلح کرد ناپدید شدند.

طبق این گزارش گروه‌های مسلح سوری نیز به مخفی نگه داشتن حدود 1800 نفر متهم هستند.

ناپدید شدن اجباری و گسترش رعب و وحشت در میان مردم سوریه، سیاستی است که رژیم اسد برای سرکوب فعالان سیاسی ، روزنامه نگاران و دیگر مخالفان بکار گرفته است.

نشست امروز دوشنبه در سوچی دهمین دور مذاکرات صلح سوریه است. 9 دور پیشین این مذاکرات در شهر «آستانه»، پایتخت قزاقستان برگزار شد.

در نهمین دور مذاکرات صلح سوریه طرف‌ها بار دیگر بر اهمیت حفظ مناطق کاهش تنش، کاهش خشونت در صحنه میدانی و تلاش برای برقراری ثبات در سوریه تأکید کردند. این بیانیه همچنین بر لزوم تشکیل هر چه سریعتر کمیته اصلاح قانون اساسی سوریه تأکید کرد.