.
.
.

اردوغان: تحریم‌های آمریکا در باره کشیش زندانى ما را مجبور به عقب نشینی نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه 29 ژوئیه 2018 گفت، اعمال هر گونه تحریم‌هایی از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ترکیه، ما را مجبور به عقب نشینی از موضع خود نسبت به جاسوسی کشیش آمریکایی نمی‌کند.

اظهارات رجب طیب اردوغان، اولین واکنش رسمی رئیس جمهوری ترکیه به تهدیدهای روز پنجشنبه دونالد ترامپ است که طی آن گفته بود چنانچه ترکیه به سرعت کشیش آمریکایی را آزاد نکند، تحریم‌های شدیدی علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

اردوغان خطاب به دونالد ترامپ گفت:«شما نمی توانید ترکیه را از طریق تهدید به تحریم‎ها مجبور به عقب نشینی کنید».

به گزارش روزنامه «حرییت» اردوغان اظهار داشت:«ایالات متحده آمریکا فراموش نکند که اگر مواضع خود را نسبت به آنکارا تغییر ندهد امکان دارد شریکی بسیار قوی، مخلص و مهم مانند ترکیه را از دست بدهد».

تهدید ترامپ

ونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه 26 ژوئیه خواستار آزادی فوری «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی که به اتهام اتهام همكارى با گروه‌هاى تروریستی و جاسوسی در ترکیه در این کشور محاکمه می‌شود.

ترامپ از حساب توییتر خود نوشت، در صورت آزاد نشدن آندرو برونسون، کشیش آمریکايى تحریم‌های سختی را علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

ترامپ نوشت:«این مسیحی فوق العاده خوب، مومن، بی گناه و پدر یک خانواده رنج‌های زیادی کشیده و لازم است فورا آزاد شود».

کشیش آمریکایی در اکتبر سال 2016 به اتهام همكارى با گروه‌هاى «فتو» و «پ.ک.ک» و جاسوسی در ترکیه بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون در این کشور در حبس خانگی به سر می‌برد.

ترکیه: هیچ تهدیدی را نمی‌پذیریم

از سوی دیگر ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد، هیچ تهدیدی را نمی‌پذیرد. مولود چاووش اغلو وزیر خارجه سوریه روز پنجشنبه در واکنش به «تهدید» ترامپ گفت:«هیچ کس نمی‌تواند به ترکیه دستور صادر کند، ما هرگز تهدید را از هر منبعی که صادر شود را نمی‌پذیریم چولت ترکیه دولت قانون است و قانون بر همه بدون استثناط تطبیق خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری آناتولی ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به تهدیدهای ترامپ و مایک پنس علیه آنکارا، گفت: «زبان تهدید آمیز مقامات آمریکایی علیه کشورمان به عنوان یکی از متحدان ناتو، غیرقابل قبول است.»

کالین گفت: «دولت ایالات متحده آمریکا که تاکنون هیچ اقدامی در موضوع فتو انجام نداده، با بهانه قرار دادن موضوعی که در صلاحیت دستگاه قضایی ترکیه است، نمی تواند با تهدیدات خود کاری از پیش ببرد».

وی افزود:«ایالات متحده باید هرچه سریعتر و پيش از اينكه به منافع خود و روابط استرتژيک خود با تركيه‌ آسیب بزند با تجدیدنظر در تصمیماتش به فضای سازنده بازگردد».

علاوه بر ترامپ مایک پنس، معاون اول ریاست جمهوری آمریکا نیز طی سخنانی در وزارت خارجه این کشور گفته بود: «ایالات متحده تا زمان آزاد شدن کشیش برونسون، این مرد با ایمان و بیگناه تحریم‌های بزرگی را بر ترکیه اعمال خواهد کرد.»

گفتنی است دادگاه ازمیر در ترکیه، حکم بازداشت «آندرو برونسون»، کشیش آمریکایی که به اتهام همکاری با گروه‌های تروریستی «فتو» و «پ.ک.ک» و جاسوسی در بازداشت است را با توجه به وضعیت جسمانی وی به حبس خانگی تبدیل کرد.

دادگاه مذکور این حکم را با استناد به ماده 104 و 105 قانون مجازات کیفری ترکیه و در نظر گرفتن جمع‌آوری اسناد مربوط به وقوع جرم، وضعیت جسمانی متهم و بدون در نظر گرفتن تابعیت متهم، صادر کرد.