.
.
.

شورای سوریه دمکراتیک: با رژیم اسد برسر «نقشه‌ راه» به توافق رسیدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس شورای سوریه دموکراتیک، روز شنبه 28 ژوئیه 2018 اعلام کرد، با رژیم سوریه بر سر تشکیل کمیته‌هایی برای آغاز مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ در سوریه و ایجاد نقشه راه برای رسیدن به کشوری غیر متمرکز و دموکراتیک به توافق رسیدیم.

شورای سوریه دموکراتیک شاخه سیاسی «نیروهای سوریه دموکراتیک»، عصر پنجشنبه برای مذاکره با دولت سوریه وارد دمشق شدند.

رهبران این شورا می‌گویند آنها برای بررسی نقشه راه برای آینده سوریه با مقامات دمشق مذاکره می کنند.

صالح مسلم یکی از رهبران برجسته این شورا گفت، نمایندگان شورای سوریه دمکراتیک برای راست آزمایی رژیم اسد وارد دمشق شدند.

طبق گزارش‌ها رهبران شورای سوریه دمکراتیک، پیش از مذاکره با رژیم اسد با «بریت ماک گروک» نماینده آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش ملاقات کرده و در باره تصمیم خود برای مذاکره با اسد با وی هماهنگی کردند.

طبق این گزارش نماینده آمریکا نه تنها با مذاکره این گروه مخالفت نکرد بلکه خواستار بازگشت موسسات دولتی مانند نهادهای مسئول خدمات برق، آب و تامین حمل و نقل به دولت سوریه شد.

پیشنهاد مذاکره میان نیروهای سوریه دمکراتیک با دمشق از سوی رژیم اسد مطرح شد. پس از آن نیروهای سوریه دمکراتیک با ارائه نقشه راه در باره آینده سوریه به دمشق سفر کردند.

صالح مسلم یکی از رهبران برجسته شورای سوریه دمکراتیک تاکید کرد که شرط شورا برای آغاز هرگونه توافق با رژیم سوریه، تعهد و ضمانت یک طرف بین المللی برای ایت نذاکره خواهد بود.

صالح مسلم گفت، رژیم اسد نمی‌تواند با مناطق کرد نشین به گونه‌ای تعامل کند که درعا کرده است چرا که نیروهای کرد بسیار قوی و با تجربه هستند و می توانند به خوبی از خود دفاع کنند.

صالح مسلم به روزنامه «شرق الاوسط » گفته است که نمایندگان این شورا ابتدا در باره ارائه خدمات با رژیم اسد مذاکره خواهند کرد و سپس به مسائل بزرگتری خواهند پرداخت.

برخی منابع سفر «نیروهای دموکراتیک سوریه» که «یگان‌های مدافع خلق کرد» شاخه نظامی آن را تشکیل می‌دهد را نوعی همگرایی عملی برای مبارزه با داعش می دانند و معتقدند که این مذاکرات با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته است .

«شورای سوریه دمکراتیک» هفته گذشته از آمادگی‌شان برای سفر به دمشق به منظور انجام مذاکراتی با دولت سوریه و ایجاد دفترهایش در بسیاری از شهرهای سوریه از جمله پایتخت خبر داد.

این شورا همچنین فاش کرد که هیات‌هایی از دمشق اخیرا از شمال سوریه دیدار کرده‌اند که «سازنده» بود.

پیشتر «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه طی گفت‌وگوی رسانه‌ای در اواخر ماه می گذشته، درباره مناطق تحت سیطره «نیروهای سوریه دموکراتیک» گفت: «درها را برای گفت‌وگو باز کرده‌ایم؛ چرا که بیشتر این نیروها، سوری هستند. اگر چنین وضعیت پیش نیاید ما با زور، به آزادسازی این مناطق اقدام خواهیم کرد ما گزینه‌های دیگری نداریم».

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، می‌گوید بیش از 27 از خاک سوریه تحت تصرف نیروهای مسلح این شورا است.