.
.
.

شکایت یمن به شورای امنیت برای مقابله با تهدید دریانوردی توسط حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر خارجه دولت قانونی یمن، جمعه 27 ژوئیه تاکید کرد که کشورش برای مقابله با تهدیدهای شبه‌نظامیان حوثی علیه امنیت دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ اقداماتی فوری را به منظور تقدیم شکایت‌نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش العربیه خالد الیمانی وزیر خارجه یمن در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» اعلام کرد، کشورش با هماهنگی نمایندگی دیپلماتیک کویت در سازمان ملل متحد که هم اکنون عضو غیر دائم شورای امنیت است، در راستای اقدام فوری برای مقابله با تهدیدهای شبه‌نظامیان حوثی علیه امنیت و ایمنی دریانوردی در دریای سرخ، مستقیما شکایتی را به شورای امنیت تقدیم خواهد کرد.

الیمانی افزود کشورش در این شکایت‌نامه از شورای امنیت خواهد خواست تا در جهت جلوگیری از نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قانون دریانوردی بین‌المللی توسط حوثی‌ها گام‌هایی فوری بردارد.

وزیر امور خارجه یمن در ادامه بر مسئولیت کامل جامعه جهانی و شورای امنیت به منظور «جلوگیری از تمام جنایت‌های شبه‌نظامیان حوثی که مسیرهای دریانوردی در جنوب دریای سرخ را تهدید می‌کند»، تاکید کرد.

الیمانی در ادامه یادآور شد که گفت‌وگو با هر کدام از طرف‌ها درباره صلح «قبل از خروج کامل و بدون قید و شرط شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی» از مناطق الساحل الغربی یمن امکان‌پذیر نیست.

وی همچنین گفت، کشورش پیش از این بارها به جامعه بین المللی درباره اقدام‌های اخیر شبه‌نظامیان حوثی در کارگذاشتن گسترده و بدون برنامه هزاران مین‌ دریایی در آب‌های دریای سرخ هشدار داده بود.