.
.
.

تکاپوی مسئولان عراقی برای تشکیل دولت پس از هشدار سيستانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که تظاهرات اعتراضی مردم عراق علیه فساد، مشکلات معیشتی وعدم ارائه خدمات اساسی از سوی دولت‎های این کشور پس از سقوط صدام حسین همچنان ادامه دارد، برخی جریان‌های سیاسی برای تشکیل دولت در اسرع وقت به تکاپو افتاده‌اند به خصوص که آیت الله سیستانی در باره هرگونه تاخیر در تشکیل دولت به مسولان عراقی هشدار داد.

عراقی‌ها امروز نیز با محکوم کردن احزاب فاسد علیه مقامات این کشور با صدای بلند شعار دادند و برغم اقدامات امنیتی شدید از سوی مسئولان در بغداد، برگزاری تظاهرات در اغلب شهرهای عراق بویژه در جنوب و مرکز این کشور ادامه دارد به طوری برگزاری تظاهرات بخشی از صحنه‌های روزانه شده است.

این در حالی است که نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش عراق تلاش می کنند تا مانع رسیدن تظاهر کنندگان به اماکن از پیش تعیین شده شوند. البته این ممانعت‌ها طی دو روز گذشته هیچ گونه حادثه‌ ناگواری در بر نداشته است.

در استان بصره که اولین تظاهرات اعتراضی در آنجا آغاز شد، امروز صدها نفر علیه آنچه را که «احزاب فاسد» در کشور نامیده‌اند، شعار دادند.

تظاهر کنندگاه همچنان خواستار ایجاد راه حلی برای بیکاری و تحسین اوضاع معیشتی خود و رفع بیکاری شدند. در بغداد مردم با تجمع در میدان التحریر علیه ایران، فساد و دزدی رهبران احزاب وابسته به تهران شعار دادند.

در ناصریه نیز مردم با رفع پلاکاردهایی علیه فساد شعار داده و خواستار تغییر کل نظام سیاسی در عراق شدند.

در نجف، ذی‌قار، کربلاء، واسط و میسان تظاهرات گسترده و شعارهای مشابهی علیه عوامل فساد و وابستگان به ایران داده شد.

با گسترده شدن دایره تظاهرات در شهرهای عراق آیت الله سیستانی، مرجع شیعه، درخطبه‌های نماز جمعه این هفته در کربلا خواستار تشکیل سریع دولت در این کشور شد.

سیستانی گفت: «دولت باید در سریع‌ترین زمان ممکن و با اصول صحیح تشکیل‌ شود تا نخست‌وزیر مسؤولیت را برعهده بگیرد و در مبارزه با فساد قاطعانه عمل کند.»

سیستانی درعین حال از دولت حیدر عبادی خواست تا مطالبات معترضان در خصوص مشکلات معیشتی و بیکاری را برآورده سازد و نهایت تلاش خود را برای بهبود خدمات دولتی و کاهش رنج و بدبختی مردم به کار گیرد.

مرجع شیعیان عراق گفت: «اگر دولت از تعهدات خود شانه خالی کند و مجلس و قوه قضائیه تعطیل شوند، تنها راه پیش روی مردم تغییر روش‌های اعتراضات صلح‌آمیز برای تحقق درخواست‌های خود خواهد بود و در آن صورت اوضاع متفاوت‌تر از امروز خواهد شد.»

پیشتر، مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه که در ائتلاف با حزب کمونیست و برخی گروه‌های دیگر سکولار در انتخابات پارلمانی 12 مه پیروز شده بود، از تمامی سیاستمداران عراقی خواسته بود تا زمانی که تحقق مطالبات خواست معترضان برای خدمات‌رسانی بهتر در جنوب عراق، مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید به تعویق بیفتد.

در همین حال حیدر عبادی در پاسخ به آیت الله سیستانی گفته است که دولت به نسبت امکاناتی که در دست دارد به خواسته‌های تظاهر کنندگان پاسخ داد.