فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی صادرات نفت از طریق تنگه باب المندب را متوقف کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  خالد بن عبدالعزیز الفالح، وزیر انرژی، صنایع و معادن پادشاهی عربی سعودی روز چهارشنبه 25 ژوئیه 2018 اعلام کرد این کشور تا امن شدن دریانوردی در تنگه باب المندب صادرات نفت از این تنگه را متوقف می‌کند.

  الفالح گفت که بنابر اعلام سخنگوی رسمی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، دو نفتکش غول‌پیکر شرکت ملی حمل و نقل دریایی سعودی که هر کدام دو میلیون بشکه نفت خام حمل می‌کردند، صبح روز چهارشنبه در دریای سرخ و هنگام عبور از تنگه باب المندب از سوی شبه‌نظامیان حوثی مورد هجوم قرار گرفتند.

  این حمه باعث وارد آمدن آسیب جزئی به یکی از دو نفتکش شد ولی هیچ خسارت جانی در پی نداشت و موجب نفوذ نفت خام به دریا نشد. ورود این حجم از نفت خام به دریا می‌تواند یک فاجعه زیست‌محیطی به وجود آورد.

  وزیر انرژی، صنایع و معادن سعودی گفت این کشور همه محموله‌های نفت خود را که از باب المندب می‌گذرد تا امن شدن دریانوردی در این تنگه، به شکل موقت متوقف می‌کند. او تاکید کرد که تهدید نفتکش‌ها از سوی شبه‌نظامیان حوثی بر آزادی تجارت جهانی و دریانوردی در تنگه باب المندب و دریای سرخ تاثیر می‌گذارد.

  از سوی دیگر شرکت آرامکو نیز اعلام کرد، براساس اعلام وزیر انرژی، صنایع و معادن سعودی و برای ایمنی نفتکش‌ها و کارمندانشان و همچنین برای جلوگیری از خطر نفوذ نفت خام به دریا، این شرکت همه محموله‌های نفتی که از باب المندب می‌گذرند را تا زمان ایمن شدن این آبراه، به شکل فوری متوقف می‌کند. این شرکت همچنین اعلام کرد در حال حاضر در حال بررسی اقدامات مناسب در این زمینه است.

  آرامکو یکی از شرکت‌های بزرگ و پیشروی جهان در زمینه انرژی و پتروشیمی است و یک بشکه از هر 8 بشکه نفت را در جهان تولید می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران