.
.
.

اعتراض‌ها در عراق وارد یازدهمین روز شد؛ 8 کشته و 60 زخمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت مرکزی عراق در حالی تلاش می‌کند که اعتراض‌های مناطق جنوبی این کشور علیه وضعیت بد خدماتی، معیشتی و فساد را فرونشاند که شمار قربانیان این اعتراض‌ها افزایش یافت و به 8 کشته و 60 زخمی رسید؛ اعتراض‌هایی که روز هشتم ژوئیه آغاز شد.

به گزارش رسانه‌های عراقی به نقل از وزارت بهداشت عراق، خشونت‌های ناشی از اعتراض‌ها، قربانی بر جای می‌گذارد.

مقامات عراقی، این تظاهرات را ساخته و پرداخته برخی طرف‌ها می‌دانند، هرچند به گفته آن‌ها برخی خواسته‌های معترضان از جمله مبارزه با فساد، بیکاری و مشکل برق، واقعی است.

در همین حال، حیدر العبادی، نخست زیر عراق، خواستار سرعت بخشیدن به روند تشکیل دولت جدید به منظور فراهم کردن خدماتی شده که معترضان آن را درخواست می‌کنند.

از سوی دیگر، سرهنگ یحیی رسول، سخنگوی وزارت کشور عراق گفته که نیروهای امنیتی این کشور، از تمامی امکانات به منظور حفظ جان معترضان، تأمین امنیت تظاهرات و محافظت از اموال عمومی و خصوصی استفاده خواهند کرد.

برخی منابع گفته‌اند که دولت عراق تصمیم گرفته برخی از مقامات برجسته در وزارت‌خانه‌ها را که معترضان علیه آن‌ها شعار داده‌اند، از پست‌های خود برکنار کرده و به دادگاه تحویل‌شان دهند.

دولت عراق برای فرونشاندن اعتراض‌ها، بودجه‌های ویژه‌ای را برای استان‌های جنوب و مرکز عراق اختصاص داده و از شرکت‌های نفتی خارجی در جنوب این کشور خواسته که نیمی از کارکنانش را از مردم بومی این مناطق انتخاب کند.

در همین حال، دو هیأت وزارتی سعودی برای بحث درباره انتقال برق و خدمات به شهرهای جنوبی عراق پس از شکست گفت‌وگوهای مقامات این کشور با ایران، وارد عراق شدند.