.
.
.

اسرائیل تهدید کرد: اگر بادبادک‌های آتش‌زا متوقف نشود به غزه حمله خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسرائیل سه‌شنبه 17 ژوئیه تهدید کرد در صورت متوقف نشدن به پرواز درآوردن بادبادک‌های آتش‌زا، دست به عملیات نظامی گسترده‌ای علیه نوار غزه خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع اسرائیلی گفتند که اسرائیل، این هشدار را از راه مصر، به گروه حماس رسانده است؛ گروهی که کنترل نوار غزه را در دست دارد. در این پیام، اسرائیل هشدار داده چنانچه پدیده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا طی یک هفته متوقف نشود، اسرائیل عملیات نظامی گسترده‌ای علیه نوار غزه آغاز خواهد کرد.

از سویی حماس پاسخ داد کسانی که این بادبادک‌ها را به پرواز در می‌آورند، شهروندان عادی هستند و این پدیده ارتباطی با نیروهایش ندارد.

تشدید محاصره

از سویی اسرائیل با تشدید محاصره نواره غزه، جلوی رسیدن سوخت به این منطقه از راه گذرگاه کرم ابو سالم، تنها گذرگاه عبور کالا میان اسرائیل و نوار غزه را گرفت؛ اقدامی که به گفته مقام‌های اسرائیلی، در واکنش به ده‌‎ها بادبادک کاغذی صورت گرفت که از مرزهای نوار غزه به پرواز درآمد و باعث آتش‌سوزی‌هایی در باغ‌های اسرائیلی شد.

وزارت دفاع اسرائیل شامگاه دوشنبه از تشدید محاصره نوار غزه خبر داد. در بیانیه وزارت دفاع آمده که ورود سوخت تا روز یکشنبه آینده به حال تعلیق درآمده و مناطقی که فلسطینی‌ها در سواحل غزه می‌توانند در آن ماهی‌گیری کنند، از شش مایل به سه مایل کاهش می‌یابد.

در این بیانیه آمده است که پس از بررسی هر مورد، اجازه عبور مواد غذایی و دارو داده خواهد شد.

حماس محکوم کرد

حماس این اقدام اسرائیل را محکوم کرد و در بیانیه‌ای، جلوگیری از ورود کالا به نور غزه را «جنایت علیه بشریت» دانست.

فلسطینی‌ها در غزه، بالن‌ها و بادبادک‌های کاغدی را، ابزاری مشروع برای مقاومت در برابر محاصره اسرائیل می‌دانند؛ محاصره‌ای که بیش از 10 سال است پابرجا است.

گذرگاه کرم بو سالم، تنها گذرگاهی است که به عبور کالا میان غزه و اسرائیل اختصاص داده شده است. گذرگاه بیت حانون (ایریز) ویژه عبور افراد است.

خسارت‌های مالی بزرگ اسرائیل

اسرائیل اعلام کرد که صدها بادبادک کاغذی و بالن آتش‌زا، از راه نرده‌های مرزی با نوار غزه به هوا برخاسته و باعث آتش‌سوزی‌های بزرگی در مناطق کشاورزی اسرائیل شده است.

سخنگوی آتش‌نشانی اسرائیل از بروز 750 مورد آتش‌سوزی خبر داد که حدود 2600 هتکار را در صد روز در بر گرفت. این آتش‌سوزی‌ها باعث وارد آمدن خسارت‌های بزرگی در مزارع شده که اسرائیل آن حدود یک میلیون 400 هزار دلار برآورد کرده است.

ارتش اسرائیل شنبه دست به ده‌ها حمله هوایی علیه نوار غزه زد که به کشته شدن دو نو جوان 15 و 16 ساله فلسطینی انجامید.