.
.
.

آیا نفرین این تابوت کهن جهان را 2000 سال به تاریکی خواهد برد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در جریات یک عملیات حفاری و ساخت و ساز در شهر اسکندریه مصر تابوتی سنگی یافت شد که گمان می‌رود به اسکندر کبیر متعلق باشد؛ تابوتی که براساس خرافه‌ها اگر باز شود، جهان را نفرین کرده و 2000 سال به تاریکی خواهد برد.

رسانه‌های مصری گزارش کردند در جریان عملیات حفاری برای ساخت یک برج مسکونی تابوت سیاه‌رنگی کشف شد و گمان می‌رود به یکی از پادشاهان مصر قدیم و یا یکی از کاهنان متعلق باشد، اما همزمان شایعاتی درباره متعلق بودن این تابوت به اسکندر مقدونی منتشر شد؛ شایعاتی که وزارت آثارباستانی مصر آن‌ها را رد کرد.

براساس خرافه‌های مصری که در برخی رسانه‌های غربی نیز بازنشر شده‌اند، اگر تابوت اسکندر گشوده شود، جهان به نفرین او دچار شده و برای 2 هزار سال به تاریکی فرو خواهد رفت.

بنابر اعلام مصطفی وزیری دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر این تابوت در خیابان کرمیلی منطقه سید جابر در شرق اسکندریه پیدا شد. این تابوت از سنگ گرانیت سیاه ساخته شده و 185 سانتی‌متر ارتفاع، 265 سانتی‌متر طول و 165 سانتی‌متر عرض دارد و از بزرگ‌ترین تابوت‌هایی به شمار می‌رود که تا کنون کشف شده است. گمان می‌رود این تابوت به عصر دودمان بطالسه یا دوره بطلیموسی تعلق داشته باشد. بطلیموس اول یکی از سرداران اسکندر مقدونی بود که دودمانش از سال 305 پیش از میلاد تا 30 پیش از میلاد به مدت 300 سال بر مصر حکومت کردند.

ایمن عشماوی، رئیس بخش آثار در وزارت آثار باستانی مصر گفت که این تابوت در عمق 5 متری پیدا شده و وجود لایه‌ای ملاط بین پوشش و بدنه تابوت نشان می‌دهد، که این تابوت از زمان دفن شدن تا کنون باز نشده است.

به گفته عشماوی در کنار این تابوت سیاه سردیس مرمرین مردی نیز یافت شده که گمان می‌رود، فرد مدفون‌شده در تابوت باشد. این سردیس مرمرین 40 سانتی‌متر ارتفاع دارد و نشانه‌هایی از خوردگی روی آن وجود دارد.

برخی رسانه‌ها به استناد مراجع تاریخی مربوط به فراعنه مصر ادعا کردند که این تابوت می‌تواند به اسکندر مقدونی متعلق باشد و گشودن آن نفرین و تاریکی را برای جهان به همراه خواهد داشت. مصطفی وزیری دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر این موضوع را به کلی رد کرد. او گفت که این تابوت به یک کاهن تعلق دارد و فرد مدفون در آن پادشاه یا امپراطور نیست.

حجاج ابراهیم، باستان‌شناس مصری نیز شایعات مربوط به نفرین تابوت اسکندر را رد کرد و گفت این تابوت غیرممکن است به اسکندر تعلق داشته باشد، زیرا که براساس مدارک و منابع تاریخی، اسکندر پس از فتح مصر، پارس‌ها را تا بلاد شام و بابل تعقیب کرد و آنجا به بیماری طاعون دچار شده و جسدش پس از مرگش سوزانده شد.

این باستان‌شناس مصری افزود از آنجا که جسد اسکندر در بابل در عراق سوزانده شده، لذا جسدی وجود ندارد و نفرینی هم در کار نیست. به گفته حجاج ابراهیم، آنتی جان، پسر اسکندر در بابل، سلوکس دیگر پسرش در بلاد شام و بطلیموس در مصر حضور داشتند و طبیعی است اگر جسدی از اسکندر باقی مانده بود، آنها برای دفن کردن آن در قلمرو خود با یکدیگر رقابت می‌کردند.

حجاج ابراهیم گفت که احتمالا این جسد به یک کاهن بزرگ مصری تعلق دارد و این موضوع پس از گشودن تابوت مشخص خواهد شد. ابراهیم درباره نفرین شدن احتمالی جهان نیز گفت در واقع چیزی به نام نفرین فراعنه وجود ندارد، اما نفرینی تحت عنوان «نفرین آثار باستانی» وجود دارد که فرد پس از سرقت یک اثر باستانی و فروش غیرقانونی آن، به دلیل استفاده از مال حرام دچار مشکلاتی مانند زندانی شدن، کشته شدن، دیوانگی و غیره می‌شود.