.
.
.

قدیمی‌ترین نان جهان در یک منطقه باستانی در اردن کشف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشف شدن بقایای یک نان سوخته متعلق به 14 هزار و 500 سال پیش در یک تنور سنگی در شمال اردن نشان داد که بشر هزاران سال پیش از آنکه به کشاورزی روی آورد، به پخت نان پرداخته بود.

رسانه‌های اردن روز دوشنبه 17 ژوئیه 2018 گزارش کردند که تکه‌هایی از یک نان بسیار قدیمی در منطقه‌ای در شرق دریای سرخ پیدا شده است. این کشف جدید نشان می‌دهد بشر 4 هزار سال پیش از آنکه به کشاورزی روی آورد، به پخت نان می‌پرداخت.

ماده اولیه این نان مسطح که احتمالا تخمیر نشده بود از دانه‌هایی مانند جو، گندم و مخلوطی از برگ‌های نیزار ساخته شده و در یک تنور سنگی پخته شد. قدمت این نان، نشان می‌دهد که احتمالا همزمان با تمدن ناتوفیان در خاورمیانه پخته شده است. ناتوفیان از اولین گروه‌های بشری بودند که به یکجانشینی روی آوردند.

آمایا آرانز اوتایجی، پژوهشگر دانشگاه کپنهاگ در زمینه گیاه‌شناسی باستانی و گردآورنده اصلی این پژوهش که در فصلنامه «پروسیدینگز آو ذ نشنان آکادمی آو ساینس» منتشر شد، گفت: «وجود نانی با این قدمت یک اتفاق فوق‌العاده است. تاریخ نان به جوامعی که کشاورزی اولیه مانند کاشت دانه‌ها و حبوبات را پدید آوردند، گره خورده است. کهن‌ترین نشانه نان به منطقه‌ای ترکیه با عمر 9 هزار و 100 سال متعلق است».

این پژوهشگر دانمارکی در ادامه افزود: « ما اینک باید بررسی کنیم میان پخت نان و برآمدن کشاورزی چه رابطه‌ای وجود دارد. نان می‌تواند انگیزه‌ای بوده باشد که بشر را به کشاورزی ترغیب کرد».