.
.
.

عراق.. معترضان خود را به حوزه نفتی الزبیر در بصره رساندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس عراق اعلام کرد حدود 250 تن از معترضان امروز سه‌شنبه 17 ژوئیه در ورودی اصلی حوزه نفتی غول‌پیکر الزبیر در استان بصره تجمع کردند که نشان از ادامه اعتراض‌ها در جنوب عراق دارد.

تظاهرات اخیر که مناطق مختلف در جنوب عراق را فرا گرفته، علیه بدی خدمات، وضعیت معیشتی و فساد صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسئولانی در حوزه نفتی الزبیر که آن را شرکت ایتالیایی «اینی» اداره می‌کنند تاکید کردند که تا کنون این تجمع بر روند تولید نفت تاثیری نگذاشته است.

در روزهای اخیر بارها دسته‌هایی از معترضان روبروی حوزه‌های نفتی در استان بصره تجمع کردند.

اکنون اعتراض‌ها در مناطق جنوب عراق، وارد هفته دوم خود شده است. یک مقام مسئول امنیتی عراقی یکشنبه 15 ژوئیه گفت که دو معترض عراقی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی در شهر السماوه کشته شدند.

روز یکشنبه هفتمین روز اعتراض‌ها در عراق بود و در شماری از مناطق، تلاش‌هایی از سوی معترضان برای یورش به ساختمان‌های اداری و برخی حوزه‌های نفتی صورت گرفت. این در حالی است که شامگاه یکشنبه، دولت طرح‌هایی توسعه‌ای برای فرونشاندن خشم معترضان اعلام کرد.

در بصره مهد این اعتراض‌ها، معترضان بارها تلاش کردند به ساختمان استانداری واقع در مرکز شهر یورش ببرند، اما نیروهای پلیس آن‌ها را با شلیک گاز اشکاور متفرق کردند. هنگام تیراندازی هوایی نیروهای پلیس هم دستکم 4 تن از معترضان زخمی شدند.

معترضان که خواهان تولید اشتغال و بهبود خدمات دولتی هستند، ورودی اصلی بندر ام قصر را هم بستند؛ بندری که از گذرگاه‌های مهم صادرات و واردات در عراق است.

در پی این اعتراض‌ها، اینترنت در عراق مختل شده است. نجف، کربلا، ذی‌قار، المثنی، الناصریه و العماره، از دیگر مناطقی هستند که در روزهای گذشته، شاهد تظاهرات اعتراضی بودند.

به منظور آرام کردن اعتراض‌ها، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق شامگاه شنبه بیانیه‌ای صادر کرد و در آن خواستار «توسعه و تسریع سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز واحدهای مسکونی، مدارس و خدمات و ایجاد فرصت‌های شغلی» شد. او همچنین 3.5 ترلیون دینار عراقی (حدود 3 میلیارد دلار) برای ساخت و ساز و توسعه زیربنایی در بصره اختصاص داد.