.
.
.

خالد بن سلمان: موضع شیوخ صعده آرزوهای ایران در یمن را به پایان می‌رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده خالد بن سلمان سفیر سعودی در آمریکا اعلام کرد «مخالفت اهالی استان صعده (خاستگاه حوثی‌ها) با حضور ایران در استانشان، موضعی شجاع است که طرح توسعه‌طلبانه ایران در منطقه را فاش می‌کند و آرزوهای انقلابی ایران در یمن و بازوهای تروریستی‌اش در جهان عرب را به پایان می‌رساند».

شاهزاده خالد بن سلمان دوشنبه 16 ژوئیه در سلسله توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر افزود: «موضع امروز شیوخ و اعیان استان صعده که طی آن با دخالت‌های ایران مخالفت کرده و پایبندی قاطع خود را به عربیت یمن اعلام کردند، یپامی مهم است که بار دیگر تاکید می‌کند هویت یمن همواره عربی است و یمن عربیت و درایت، در برابر تلاش‌های سلطه‌گرانه ایران استوار است».

او تاکید کرد: «پادشاهی عربی سعودی و برادرانش در کشورهای ائتلاف پس از پایان عملیات آزاد سازی صعده (از تصرف حوثی‌ها)، برای بازگرداندن امنیت و تحقق رفاه و شکوفایی برای مردم و برادرانمان فرزندان این استان، گام خواهد برداشت؛ مردمی که از ظلم و ستم شبه‌نظامیان وابسته به ایران رنج کشیدند. امنیت و رفاه برادران یمنی‌مان اولویت رهبری حکیمانه ما است».


شیوخ و اعیان استان صعده خاستگاه حوثی‌ها دوشنبه در کنفرانسی خبری با بیان این‌که امیدوارند «کابوس حوثی‌ها» از زندگی فرزندان استان برچیده شود، تاکید کردند که «شبه‌نظامیان حوثی صعه را نمایندگی نمی‌کنند بلکه این استان را تنها فرزندانشان نمایندگی می‌کنند. حوثی‌ها تمام توافقات صورت گرفته را نقض کردند».

به گزارش العربیه، حوثی‌ها در کنفرانس خبری مشترکی که با سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن برگزار کردند، از دولت یمن و ائتلاف خواستند به عملیات خود «برای آزاد سازی کشور و شکست حوثی‌ها، ادامه دهند».

اعیان صعده تاکید کردند که استانشان برای همه فرزندان یمن است «اما حوثی‌ها قصد داشتند ترکیب سکانی استان را تغییر دهند». آن‌ها افزودند: «صعده هیچ‌گاه از سعودی نفرت نداشت بلکه امتداد مردم عرب است.

اعیان صعده همچنین یادآور شدند که ایران از سال 2014، دخالتش را در عموم یمن آغاز کرد.