.
.
.

بدنبال گسترش اعتراضات در جنوب عراق نیروهایش را به حالت آماده‌باش کامل درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع امنیتی و اطلاعاتی در وزارت دفاع عراق روز شنبه 14 ژوئیه اعلام کردند که به دنبال گسترش اعتراضات در شهرهای جنوبی این کشور، مقامات بغداد نیروهای امنیتی خود را به حالت آماده باش کامل درآوردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده نیروهای مسلح روز جمعه در یک دستورالعمل نظامی که نسخه‌ای از آن به دست رویترز رسیده را صادر کرده که به موجب آن نیروهای امنیتی عراق به حالت آماده باش کامل درآمده اند.

به گزارش تلویزیون «الحدث» دایره اعتراضات عراقی‌ها به دلیل وضع بد معیشتی گسترش یافته و به استان‌های مختلفی رسیده است در حالی که مقامات حالت آماده باش امنیتی را بالا برده و تهدید کرده‌اند در برابر کسانی که در پس این اعتراضات هستند، اقدامات بازدارنده لحاظ خواهند کرد.

امروز (شنبه) بار دیگر شهر بصره در گذرگاه صفوان واقع در مرزهای مشترک با کویت شاهد تظاهرات بود. تظاهرکنندگان خواهان بهبود خدمت رسانی و ایجاد فرصت‌های شغلی شدند.

در استان بابل نیز تظاهرکنندگان به دفاتر دو حزب الدعوة و الفضیله در شهر القاسم در جنوب استان حمله کردند. تظاهرکنندگان همچنین خیابان‌های اصلی شهر الحله مرکز استان بابل را بستند.

این در حالی است که منابع در سازمان اطلاعات نظامی و وزارت دفاع عراق اعلام کردند، نیروهای امنیتی برای برخورد با تظاهرات‌ها در استان‌های جنوبی به حالت آماده باش درآمده‌اند.

شورای وزارتی امنیت ملی عراق نیز در جلسه‌ای فوق العاده در ساعات پایانی شب گذشته به ریاست حیدر العبادی عاملان خشونت‌های اخیر را توطئه‌گران خواند.

اعتراض‌ها روز یکشنبه گذشته آغاز شد، اما زمانی شدت گرفت که یکی از معترضان توسط پلیس عراق کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

متعاقب آن فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق، مردم بصره را به آرامش فراخواند و مقامات محلی را به تلاش جدی و فوری برای پاسخ به درخواست‌های مشروع معترضان دعوت کرد.

به رغم گسترش تظاهرات و تهدید معترضان به ورود به نهادهای دولتی و اعتصاب، پلیس عراق در بصره گفته که اوضاع تحت کنترل است.

صدها نفر از مردم بصره، روز پنج‌شنبه علیه بیکاری، خاموشی برق، و نیز جهت بهبود اوضاع معیشیتی به خیابان‌ها آمدند.

در همین حال، منابعی در پلیس و پزشکی عراق، بدون ذکر جزئیاتی، از زخمی شدن دو نفر از معترضان خبر دادند.

ده نفر از معترضان برای مدت کوتاهی موفق شدند وارد شرکت نفت بصره شوند اما توسط پلیس اخراج شدند.