.
.
.

راننده بن لادن در تونس مورد بازجویی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات تونس جمعه 13ژوئیه اعلام کردند تحقیقات و بازجویی‌های خود با «سامی العیدودی» تبعه این کشور را که سابقا به عنوان راننده و محافظ شخصی اسامه بن لادن فعالیت می کرده و اخیرا از کشور آلمان به زاد را آغاز کردند.

سفیان السلیطی سخنگوی رسمی بخش مبارزه با تروریسم دستگاه قضایی تونس اعلام کرد بلافاصله پس از دیپورت این تبعه تونسی از آلمان به تونس، ماموران قضائی تونسی وی را تحت بازجویی قرار دادند.

این تبعه تونس به مدت بیش از 20 سال مقیم آلمان بوده است که اخیرا به طور رسمی بنا به درخواست کشور تونس و با همکاری اینترپل از آلمان به این کشور تحویل داده شده است.

السلیطی توضیح داد که دستگاه قضایی تونس به گروه ملی تحقیقات درباره جرایم تروریستی اجازه داده تا ضمن تحویل گرفتن این تبعه تونسی از آلمان بلافاصله روند تحقیقات و بازجویی از او را آغاز کند.

السلیطی همچنین افزود این فرد مورد پیگرد دستگاه قضایی تونس بوده است و حکم جلب او پیش از این به انترپل ابلاغ شده بود.

وی در ادامه توضیح داد که سامی العیدودی پیش از این محافظ شخصی بن لادن رهبر گروه تروریستی القاعده بوده است و در افغانستان آموزشهای نظامی را گذرانده است. همچنین طی مدت اقامت خود در آلمان نیز با اقدام به اعمال افراطگرایانهای مجرم شناخته شده است.

تونس در ماه مه گذشته درخواست استرداد تبعه خود که زمانی نقش محافظ شخصی و راننده بن لادن را به عهده داشته است، را صادر کرده بود.

در این راستا دستگاه قضایی تونس به آلمان تعهد داده است تا این شخص را در معرض شکنجه یا هر تعامل غیر انسانی دیگری قرار ندهد.

موضوع دیپورت این تبعه تونسی 41 ساله توسط مقامات آلمانی پس از آن صورت میگیرد که این کشور در ماه های گذشته شاهد موجی از نارضایتی، خشم و نگرانی نسبت به حضور این فرد به عنوان تهدید و خطری بالقوه در این کشور بود، که خواستار طرد او از خاک آلمان شده بودند.

سامی العیدودی در سال 1997برای تحصیل به کشور آلمان رفته بود که بعدها از این کشور به افغانستان رفته و در آنجا به صف جنگجویان سازمان تروریستی القاعده پیوست.

این تبعه تونسی مقیم آلمان بعدها در افغانستان به عنوان محافظ شخصی و راننده بن لادن ارتقاء یافته و پس از آن به آلمان بازگشته و در آن مستقر شد.