.
.
.

بمباران نوار غزه توسط اسرائیل، گروه‌های فلسطینی را به واکنش موشکی واداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسرائیل روز شنبه 14 ژوئیه آژیر خطر را در شهرک‌های مسکونی نزدیک نوار غزه به صدا در آوردند و جنگنده‌های اسرائیلی نیز اهدافی در نوار غزه از جمله یک تونل را بمباران کردند.

در سوی مقابل گروه‌‌های فلسطینی نیز 17 موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند که یکی از این موشک‌ها به یک شهرک مسکونی اسرائیل اصابت کرد و تعدادی از آنها نیز توسط سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل رهگیری و منهدم شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد فلسطینی‌ها به سمت سربازان ارتش اسرائیل نارنجک و کوکتل مولوتوف پرتاب کرده و یک سرباز اسرائیلی را با نارنجک زخمی کرده‌اند. در بیانیه‌ای که ارتش اسرائیل منتشر کرد آمده که جنگنده‌های ارتش این کشور اهدافی در نوار غزه را بمباران کرده‌اند و سامانه گنبد آهنین موشک‌های شلیک‌شده از سمت نوار غزه را رهگیری و منهدم کرده است.

شاهدان عینی فلسطینی گفتند که جنگنده‌های اسرائیل دو بار مواضع گردان‌های عزالدین قسام در شرق اردوگاه البریج در نوار غزه را با انواع موشک بمباران کرده‌اند. دو پایگاه دیگر این گردان‌ها در شمال نوار غزه نیز مورد حمله موشکی قرار گرفت.

در عملیات بمباران مواضع گردان‌های عزالدین قسام، بازوی نظامی جنبش حماس، برخی مناطق زراعی در شرق منطقه الزیتون نیز آسیب دید. چندین موشک به یک زمین زراعی در نزدیکی گذرگاه صوفا در شرق رفح در جنوب نوار غزه نیز اصابت کردند.

شاهدان عینی از شلیک 30 خمپاره و تعدادی موشک از سوی فلسطینی‌ها به شهرک‌های اسرائیلی خبر دادند.

خبرگزاری فرانس‌پرس گزارش کرد فوزی برهم، سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد حملات حماس با هدف ایجاد توازن و واکنش سریع برای ناچار کردن «دشمن» به متوقف کردن روند تنش‌زایی انجام شده و «حمایت و دفاع از ملت یک درخواست ملی و گزینه استراتژیک است.»

در درگیری‌های روز جمعه 13 ژوئیه بین دو طرف، یک نوجوان فلسطینی کشته و 220 نفر دیگر زخمی شدند. این درگیری در نزدیکی حد فاصل بین اسرائیل و شرق شهر غزه رخ داد. ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد: «هزاران نفر از فلسطینی‌ها در اقدامات هرج و مرج خشونت‌بار در نقاط مختلف به موازات نوار فاصل مشارکت داشته‌اند... سربازان با استفاده از ادوات ضد شورش به این امر پاسخ داده و براساس دستورالعمل‌های درگیری، اقدام به شلیک کرده تا مانع از ورود افراد به اسرائیل شوند.»

هزاران نفر از فلسطینی‌ها عصر روز جمعه در مرزهای شرق نوار غزه تجمع کرده و برخی از آنها اقدام به سوزاندن لاستیک‌های خودرو کردند.