.
.
.

نماینده سعودی در سازمان ملل: در هر مکانی با حزب الله لبنان مقابله خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نماینده دائم سعودی در سازمان ملل، روز چهارشنبه 11 ژوئیه ضمن متهم کردن حزب الله لبنان به تلاش برای برهم زدن ثبات در کشورهای عربی، بر عزم کشورش برای مقابله با شبه‌ نظامیان این گروه در هر مکان و رسوا کردن اقدامات آنها در محافل بین المللی تاکید کرد.

عبدالله بن یحیی المعلمی سفیر سعودی در سازمان ملل متحد در گفتگو با «العربیه» گفت، ائتلاف عربی که ماموریت دفاع از دولت قانونی یمن را بر عهده دارد در تلاش است تا استان الحدیده یمن را از طریق مسالمت آمیز بازپس گیرد و به همین منظور در حال حاضر عملیات نظامی خود را جهت فرصت دادن به تلاش‌های دیپلماتیک برای تسلیم شهر از سوی حوثی‎ها، متوقف کرده است.

المعلمی در ارتباط با تلاش‌های مارتن گریفیتس، فرستاده سازمان ملل در امور یمن، گفت:« تا این لحظه به نظر نمی رسد گریفیتس توانسته باشد نفوذی کافی در موضع طرف کودتاگر ایجاد کند. بر این باور هستم که آنها (شبه نظامیان حوثی) وقت کشی می کنند و بی جهت با به تاخیر انداختن مذاکرات از وجود میانجیگر بین المللی سوء استفاده می‌کنند به همین جهت نمیتوان ادامه این رفتار را تا بی‌نهایت قبول کرد».

پیش از این خالد الیمانی، وزیر امور خارجه یمن در پیامی شدید اللحن خطاب به همتای لبنانی‌اش جبران باسیل، خواستار مقابله دولت لبنان با «گروه شبه‎نظامی حزب‌الله لبنان و رفتارهای ستیزه‌جویانه‌اش»بر مبنای سیاست بی طرفی دولت لبنان شد.

این پیام به دلیل دست داشتن گروه حزب‌الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است، در پشتیبانی از حوثی‌های یمن ارسال شده است.

الیمانی همچنین بر حق کشورش در مطرح کردن این مساله در محافل عربی و بین‌المللی تاکید کرد و افزود:«ما در جمهوری یمن حق خود را در طرح این مساله در اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و شورای امنیت سازمان ملل متحد، محفوظ میداریم».

وزیر امور خارجه یمن با اینکه از ایم موضوع به شدت نگران بود اما او تلاش کرد از واژه‎های دیپلماتیک استفاده کرده و بر استحکام روابط کشورش با لبنان تاکید کند.

او سخنان حسن نصرالله دبیرکل حزبالله لبنان را که تشویق به نبرد علیه نیروهای دولت قانونی یمن کرده را «دخالتی آشکار در امور داخلی یمن» دانست.