.
.
.

جریان صدری‌ها: ائتلاف با نوری المالکی بعید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر سیاسی مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها، روز پنجشنبه 12 ژوئیه 2018 اعلام کرد، ائتلاف با نوری المالی رهبر ائتلاف دولت قانون ناممکن و بعید است.

دفتر مقتدی صدر اعلام کرد، مسئولیت قانونی آنچه سقوط موصل و دیگر شهرهای عراق به دست داعش و آنچه بر سر موصل و دیگر مناطق عراق بوجود آمد، به گردن نوری مالکی است. چون او نخست وزیر و فرمانده کل قود بود.

بیانیه همچنین با اشاره به اینکه انتخاب نخست وزیر باید تابع یک مکانیزم خاصی باشت تاکید کرد که تصمیم دادن پست وزارت نخست وزیری یا هر وزارت دیگری در دولت آینده به نوری المالکی در ائتلاف سائرون مطرح نیست.

صدر در اوایل ماه جاری، از طریق حساب رسمی خود در توییتر، از همه جریان‌های سیاسی خواست تا از هرگونه مشاوره با ایالات متحده یا سایر کشورها خارجی در باره نتایج انتخابات و روند تشکیل حکومت خودداری کنند چرا که به گفته وی این پروسه یک مسئله عراقی محض است و ربطی به کشورهای دیگر ندارد.

الصدر همچنین از گروه های سیاسی عراق خواست که از ائتلاف فرقه‌ای، ملی‌گرانه و نژادگرایانه محور دوری کنند. وی از آمادگی کامل ائتلاف خود برای ایجاد فضای همکاری جهت ائتلافی فراتر از «سهمیه بندی حزبی و فرقه‌ای» خبر داد.

رهبر ائتلاف «سائرون» همچنین خواستار مذاکره و گفتگو با کشورهای همسایه برای تامین خدمات آب رسانی و برق به استانهای مرزی این کشور حمایت کرد.