.
.
.

آمریکا با اعلام حمایت از مسیر نفت‌کش‌ها به تهدیدهای ایران پاسخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت military.com روز پنج‌شنبه دوازدهم جولای گزارش داد که نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه، در واکنش به تهدید مقامات ایران نسبت به بستن تنگه هرمز، از آمادگی خود برای حمایت از مسیر نفت‌کش‌ها در این منطقه خبر دادند.

مقامات ایرانی از جمله حسن روحانی و شماری از فرماندهان سپاه، تهدید کرده بودند که در صورت منع ایران از صدور نفت، تنگه هرمز را بر روی نفت‌کش‌ها خواهند بست.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هر ساله در حدود 30 درصد از نفت صدور نفت جهان، از تنگه هرمز عبور می‌کند.

سرهنگ بیل ایربان سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا، در بیانیه که منتشر کرده و نسخه‌ای از آن را به military.com فرستاده، آمده است:« ما - نیروهای آمریکایی- و همپیمانانس آماده حمایت از حمل و نقل دریایی و عبور آزاد تجاری بر اساس قوانین بین‌المللی هستیم».

این بیانیه افزود:« هم‌اکنون هزاران آمریکایی از جمله نزدیک به 2200 نیروی دریای و تفنگداران دریایی در منطقه حضور دارند. مأموریت آنها محافظت از داد وستدهای تجاری آزاد است.

تهدید ایران در بستن تنگه هرمز، پس از آن بیان شد که وزارت خارجه آمریکا، پیشتر در اطلاعیه‌ای، هر گونه معامله نفتی با ایران از آغاز ماه نوامبر را ممنوع کرده و آن را نقض قوانین تحریم‌های آمریکا خوانده بود.

بسیاری از شرکت‌ها جهان، در پی تهدید آمریکا، توقف همکاری با ایران را اعلام کردند.

وزارت دفاع آمریکا، برخی تصاویر فتوگرافی را منتشر کرده که نشان می‌دهد دو ناو جنگنده دریایی Iwo Jima و Laboon درحالیکه مجهز به موشک هستند، در حال عبور از تنگه هرمز هستند.