فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روسیه منطقه تحت تصرف داعش در جنوب سوریه را بمباران کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مناطقی واقع در تصرف گروه داعش در جنوب روسیه، چهارشنبه 11 ژوئیه در معرض حملات هوایی روسیه قرار گرفت.

  به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، این حملات هوایی با درگیری‌ها بر روی زمین، هم‌زمان شد.

  از روز جمعه پس از آن‌که گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه به توافق آتش‌بسی در مذاکره با افسران روس دست یافتند، آرامش بر اکثر مناطق استان درعا حکمفرما شد. این توافق پس از حدود سه هفته حملات نیروهای دولتی سوریه به مناطق تحت کنترل مخالفان صورت گرفت.

  صبح چهارشنبه هواپیماهای جنگی روسی شهرک سحم الجولان را که در تصرف گروه داعش قرار دارد، بمباران کردند.

  از سویی رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه گفت: «حملات هوایی روسیه صبح چهارشنبه، شهرک سحم الجولان را که در تصرف گروه ارتش خالد بن ولید واقع است، هدف قرار داد. این حملات با فرود ده‌ها خمپاره در این شهرک هم‌زمان شد».

  شایان ذکر است گروهی که خود را «ارتش خالد بن ولید» می‌نامد و با داعش اعلام بیعت کرده، منطقه کوچکی در حومه غب درعا را در تصرف خود دارد.

  این گروه در واکنش به این حملات، به شهرک حیط در حومه جنوبی درعا حمله کرد. در این شهرک گروه‌های مخالف حکومت سوریه به توافق آتش‌بس پیوسته‌اند.

  هنوز آماری از تلفات احتمالی این درگیری‌ها وجود ندارد، اما رامی عبدالرحمن درباره این تحولات گفت: «نیروهای گروه تروریستی به شهر حیط حمله کردند. آن‌ها ابتدا خودرویی بمب‌گذاری شده را منفجر کردند و ضمن پیشروی، شهرک زیزون واقع در مجارت حیط را گلوله باران کردند».

  پیش از این داعش روز سه‌شنبه مسئولیت حمله‌ای انتحاری به شهرک زیزون را بر عهده گرفته بود که به کشته شدن دستکم 14 تن از نیروهای دولتی سوریه انجامیده بود.

  در همین راستا، درگیری‌هایی میان نیروهای دولتی سوریه و نیروهای داعش در 10 کیلومتری منطقه آتش‌بس در بلندی‌های اشغالی جولان و در چهار کیلومتری مرز اردن روی داد.

  در روزهای اخیر هزاران تن از منطقه‌ای که داعش آن را تصرف می‌کند، به سمت بلندی‌های جولان فرار کرده بودند.

  دیوید سانسون سخنگوی دفتر منطقه‎ای سازمان ملل متحد که مقر آن در اردن است گفته بود: «در حال حاضر حدود 200 هزار آواره سوری در مناطق مرزی جولان اشغالی حضور دارند».

  بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، از آغاز حملات نیروهای دولتی سوریه به درعا، بیش از 150 غیر نظامی کشته شدند. همچنین بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، بیش از 320 غیر نظامی از خانه‌های خود فرار کردند.

  گزارش‌ها می‌گوید ده‌ها هزار تن از این غیر نظامیان پس از توافق آتش‌بس میان مخالفان و افسران روس و بازگشت آرامش نسبی به مناطقشان، به خانه‌های خود بازگشتند.

  بنا بر این توافق، مخالفان اسلحه سنگین و نیمه سنگین خود را تحویل داده و در مقابل، مناطق تحت کنترشان، به کنترل دولت در می‌آید.

  انتظار می‌رود که اجرای توافق، کنترل کامل استان درعا را به نظام سوریه بازگرداند. تنها منطقه تحت تصرف داعش می‌ماند که احتمالا در روزهای آینده، شاهد خشونت خواهد بود.

  نیروهای نظام سوریه در حال حاضر حدود 80 درصد استان درعا را کنترل می‌کنند. گروه‌های مسلح مخالف در 15 درصد استان هستند و ارتش خالد بن ولید ما بقی استان را در تصرف خود دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران