فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اعتراض یمن به لبنان به دلیل حمایت حزب‌الله از حوثی‌ها

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن در پیامی شدید اللحن خطاب به همتای لبنانی‌اش جبران باسیل، خواستار مقابله دولت لبنان با «گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان و رفتارهای ستیزه‌جویانه‌اش»بر مبنای سیاست بی طرفی دولت لبنان شد.

  این پیام به دلیل دست داشتن گروه حزب‌الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است، در پشتیبانی از حوثی‌های یمن ارسال شده است.

  به گزارش خبرگزاری «سبا»، الیمانی بر حق کشورش در مطرح کردن این مساله در محافل عربی و بین‌المللی تاکید کرد و افزود: «ما زر جمهوری یمن حق خود را در طرح این مساله در شورای اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و شورای امنیت سازمان ملل متحد، محفوظ می‌داریم».

  خشم در پیام وزیر امور خارجه یمن که تاریخ آن به روز 8ژوئیه باز می‌گردد، به خوبی مشهود است.البته او تلاش کرده از واژه‌های دیپلماتیک استفاده کرده و بر استحکام روابط با لبنان تاکید کند.او سخنان حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را که تشویق به نبرد علیه نیروهای دولت قانونی یمن کرده را «دخالتی آشکار در امور داخلی یمن»دانست.

  الیمانی افزود: «پشتیبانی حزب‌الله از شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی، به وضوح در سخترانی تلویزیونی 29-6-2018نصرالله دیده شد.او در این سخنرانی با تشویق به جنگ علیه نیروهای دولت یمن، از آرزوی خود و جنگجویان حزبش برای جنگ در یمن در کنار کودتاگران و پشتیبانی از شبه‌نظامیان حوثی علیه دولت قانونی به رسمیت شناخته شده از سوی جامعه جهانی سخن گفت؛ سخنانی که دخالتی آشکار در امور داخلی کشورم به شمار می‌آید و می‌تواند به منافع عالی یمن و امنیت ملی‌اش، آسیب بزرگ رسانده و آتش جنگ را به ادامه دار کردن آن، شعله‌ورتر کند، رویدادی که امنیت و ثبات در منطقه را به هم می‌ریزد».

  الیمانی همچنین تاکید کرد که دولتش، اظهار نظرهای مقام‌های حزب‌الله و سیاست‌هایش در مشارکت در آموزش و برنامه‌ریزی عملیاتی برای شبه‌نظامیان حوثی را محکوم می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران