.
.
.

مخالفان: نیروهای دولتی سوریه با نقض آتش‌بس به کنترل کامل درعا نزدیک می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای دولتی سوریه که از پشتیبانی روسیه برخوردارند، با کنترل کامل مرزهای استان جنوبی درعا با اردن، مخالفان مسلح را در این شهر به محاصره خود درآوردند؛ اقدامی که مخالفان آن را نقض توافق آتش‌بس با روس‌ها توصیف کردند.

به گزارش العربیه، یک منبع در اپوزیسیون سوریه سه شنبه 10ژوئیه گفت که نیروهای دولتی و متحدانشان، مخالفان مسلح را در شهر درعا به محاصره خود در آورده و برای کنترل کامل شهر پیش‌روی می‌کنند.

این برای نخستین بار از پنج سال گذشته است که نیروهای دولتی سوریه، کنترل کامل مرزهای درعا با اردن را در دست می‌گیرند.این پیش‌روی در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این، گروه‌های مسلح مخالف، برپایه تضمین‌هایی که روس‌ها داده بودند، با آتش‌بس موافقت کرده بودند.

دیدبان حقوق بشر سوریع اعلام کرد که نیروهای دولتی سوریه، مناطق حومه غرب درعا را هم به کنترل خود درآوردند.واحدهای ارتش دولتی سوریه، در نوار مرزی میان پایگاه هوایی غربا تا شرق شهرک شهاب مستقر شدند.آن ها همچنین کنترل دو شهر الطیبه و ام المیاذن را پس از ده‌ها حمله هوایی و خمپاره‌ای، در دست گرفتند.

بنا بر این گزارش‌ها، اکنون نیروهای نظام سوریه مخالفان مسلح را در منطقه‌ای در غرب شهر درعا محاصره می‌کنند و به کنترل کامل شهر که زادگاه انقلاب سوریه است، نزدیک می‌شوند.

گروه‌های مخالف روس‌ها را به فریبکاری و اجرا نکردن توافق آتش‌بسی که جمعه منعقد شد، متهم می‌کنند.مخالفان می‌گویند که بنا بر توافق منعقد شده، اسلحه سنگین خود را تحویل دادند اما نظام سوریه و روسیه، به سیاست خود در اعمال زور ادامه دادند.

پیش از توافق روز جمعه، تعدادی از شهرک‌ها زیر فشار حملات شدید هوایی، به توافق با نظام سوریه تن دادند.

این در حالی است که روس‌ها تاکید می‌کنند به توافق پایبند هستند و اجازه خواهند داد مخالفینی که توافق را نمی‌پذیرند، به استان ادلب در شمال کشور منتفل شوند؛ استانی که همچنان در کنترل مخالفان قرار دارد.روس‌ها همچنین می‌گویند با استقرار پلیس نظامی روس در بعضی مناطق، بر تشکیل کمیسیون‌های اداری محلی در این مناطق نظارت خواهند کرد.

در همین حال مخالفان مسلح می‌گویند که دور تازه مذاکرات با روس‌ها برای تضمین توافق منعقد شده، جمعه برگزار خواهد شد.

حملات چند هفته اخیر نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه به استان درعا، باعث آوارگی ده‌ها هزاران تن از غیرنظامیان شده است.