فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بغداد ایران را متهم به بستن 42 رودخانه‌ای کرد که به عراق آب‌رسانی می‌کنند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  احمد محجوب سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه عراق سه شنبه 3 ژوئیه ایران را به بستن 42 رودخانه‌ای که به عراق آب‌رسانی می‌کنند متهم کرد.

  به گزارش رسانه‌های عراقی، احمد محجوب در یک سمینار که در ساختمان وزارت امور خارجه عراق برگزار شد گفت که ایران بدون هشدار قبلی آب 42 رود را که به عراق آب رسانی می‌کنند، بست.

  وی افزود: «ما به دلیل رفتار کشورهایی که با آن‌ها آب‌های مشترک آبی داریم، با آسیب‌های آبی روبرو هستیم. جنوب کشور به دلیل قطع آب از سوی ایران، با مشکل بغرنجی روبرو است».

  از سوی دیگر، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در نشست خبری هفتگی خود با تاکید بر اینکه آب کشاورزی و شرب برای شهروندان تامین خواهد شد، گفت: «برای تضمین دستیابی به سهم آبی عراق با مقامات ایرانی و ترکیه‌ای گفت‌وگوهایی داریم».

  مقامات عراقی تاکید کردند این کشور در مرحله کنونی با بحران خطرناک آب مواجه شده؛ امری که باعث شده زمین‌های با مساحت های بسیار گسترده به شوره‌زار تبدیل شده و از برنامه کشت وکار کشاورزی خارج شوند. علاوه بر آن میزان آب در دو رود بزرگ عراق یعنی دجله و فرات به شدت کاهش یافته و باعث پیش‌روی آب شور دریا به درون شط العرب شده است.

  تبلیغات