فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفان: مذاکرات با روس‌ها برای آتش‌بس در جنوب سوریه شکست خورد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سخنگوی نیروهای اپوزیسیون سوریه در مناطق جنوبی چهارشنبه 4 ژوئیه، شکست مذاکرات میان هیئت اپوزیسیون و افسران روس که به منظور دست‌یابی به توافقی برای پایان دادن جنگ در سوریه در جریان بود را اعلام کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، ابو شیماء سخنگوی اتاق عملیات مرکزی در جنوب که گروه‌های ارتش آزاد سوریه را در مذاکرات با روس‌ها نمایندگی می‌کند، گفت: «مذاکرات با دشمنان روسی در منطقه بصرا الشام، به دلیل اصرار روس‌ها بر مخالفان برای تحویل اسلحه سنگین، شکست خورد».

  ابو شیماء در توئیتر نوشت: «زمانی برای نشست آینده مشخص نشده است».

  طی دو هفته اخیر، نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان همراهشان، پیشروی سریعی در مناطق تحت کنترل مخالفام مسلح در استان درعا واقع در جنوب سوریه داشتند. جنگنده‌های ارتش روسیه با بمباران مناطق مخالفان، به نیروهای دولتی در پیشروی کمک می‌کنند.

  ابراهیم الجباوی یک سخنگوی دیگر مخالفان هم گفت که مذاکرات با روس‌ها شکست خورد. او افزود که روس‌ها اصرار دارند مخالفان به صورت فوری و نه تدریجی، همه اسلحه سنگین خود را تحویل دهند.

  مخالفان مسلخ چهارشنبه دور جدیدی از مذاکرات را با افسران روس آغاز کردند. روس‌ها خواستار آن هستند تا مخالفان، اسلحه سنگین خود را تحویل داده و حاکمیت نظام سوریه را در مناطق تحت کنترلشان در استان درعا بپذیرند.

  دور اول مذاکرات روز شنبه پس از خروج هیئت مخالفان از مذاکرات به پایان دسید. آن‌ها می‌گویند که درخواست‌های روس‌ها به حد تسلیم تحقیر آمیز می‌رسد. منابع رسمی می‌گویند که پس از شکست دور اول، اردن مخالفان را متقاعد کرد تا پای میز مذاکرات باز گشته و دور دوم گفت‌وگوها را آغاز کنند.

  از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که پس از چهار روز توقف، چهارشنبه بار دیگر جنگنده‌های روسی دو شهر طفس و صیدا را در استان درعا، بمباران کردند.

  پیش از آن منابع دیپلماتیک گفته بودند که شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنجشنبه به منظور بحث بر سر اوضاع جنوب غرب سوریه، جلسه فوق‌العاده‌ای تشکل خواهد داد. سوئد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، به همراه کویت، برای این جلسه فرا خواندند.
  به گفته سازمان ملل متحد، تا کنون حدود 270 هزار تا 330 هزار سوری از مناطق خود در درعا فرار کردند.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران