.
.
.

موافقت مخالفان مسلح بصرا الشام با طرح روسیه برای آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که مذاکرات میان روس‌ها و نمایندگان شهرک‌های شرق درعا، با موافقت نمایندگان دو شهرک بصرا الشام و الجیزه با طرح روسیه برای آتش‌بس در این مناطق، شاهد پیشرفت بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برپایه طرح روسیه، مخالفان مسلح باید اسلحه سنگین و نیمه سنیگن خود را تحویل بدهند، اسلحه سبک را می‌توانند در اختیار خود نگاه دارند، پرچم نظام سوریه را بر سازمان‌ها و مراکز دولتی برافرازند و این این سازمان‌ها را دوباره فعال کنند.

بدین ترتیب شهرک‌های بصرا الشام و الجیزه به توافقی مشابه می‌پیوندند که پیشتر در شهرک‌های کحیل، المسیفره و السهوه منعقد شده بود.

روز یکشنبه دور تازه‌ای از مذاکرات در شهرک بصرا الشام میان گروه‌های اپوزیسیون و افسران روس برگزار شد. هدف از این مذاکرات آتش‌بس و بازگرداندن آرامش در جنوب سوریه است. این دور از مذاکرات با میانجی‌گری اردن برگزار شد. دور نخست مذاکرات که روز شنبه برگزار شده بود، با شکست مواجه شد.

اپوزیسیون، دلیل شکست مذاکرات دور نخست را، افزایش مطالبات طرف روس عنوان کردند. اما اردن که نگران تشدید خشونت‌ها در مرزهای شمالی خود است، با تلاش برای استقرار آتش‌بس در منطقه، میانجی‌گری خود را آغاز کرد.

رژیم سوریه از 19 ژوئن، عملیات نظامی خود را در مناطق وسیعی از استان درعا که در کنترل اپوزیسیون قرار دارد، آغاز کرد. هدف از این عملیات که از پشتیبانی روسیه برخوردار است، باز پس گیری کنترل کامل این مناطق است. بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، این عملیات به فرار ده‌ها هزار تن از غیر نظامیان ساکن منطقه انجامیده است.