.
.
.

فرستاده سازمان ملل برای متقاعد کردن حوثی‌ها به خروج از الحدیده به صنعا می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن امروز دوشنبه 2 ژوئیه مجددا به منظور متقاعد کردن شبه‌نظامیان حوثی‌ به خروج کامل و بی قید و شرط از استان الحدیده، عازم صنعا خواهد شد.

به گزارش العربیه خالد الیمانی، وزیر خارجه دولت یمن تاکید کرد که مساله الحدیده هیچ راهی عقب‌نشینی کامل و بی قید و شرط شبه نظامیان حوثی از این شهر ندارد.

این در حالی است که منابع یمنی از برنامه سفر مجدد مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن به صنعا خبر دادند که با هدف متقاعد کردن شبه نظامیان حوثی‌ به عقب نشینی کامل از استان الحدیده انجام می شود؛ در غیر این صورت آن‌ها متحمل عواقب احتمالی تصمیم‌شان خواهند بود.

عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن نیز در نشستی با فرماندهان نظامی این کشور، بر پایبندی به مراجع سه‌گانه، قطعنامه 2216 شورا امنیت سازمان ملل متحد، خروج کامل شبه‌نظامیان حوثی از شهرها و تسلیم اسلحه به سازمان‌های کشوری، تاکید کرد.

خالد الیمانی، وزیر امور خارجه یمن هم در دیدار با سفیر امارات در یمن نیز بر باور دولت قانونی این کشور مبنی بر این‌که بدون خروج کامل و بدون قید و شرط حوثی‌ها از الحدیده، ابتکار عمل خلیج برای حل و فصل بحران یمن شاهد پیشرفت نخواهد بود، تاکید کرد.

احزاب یمنی هم در بیانیه‌ای بر این مساله تاکید کرده و از ضرورت پایبندی شبه‌نظامیان به مراجع سه‌گانه و خروج کامل از الحدیده سخن گفتند.

به گفته ناظران، اوضاع در حال حاضر شفاف نیست زیرا حوثی‌ها دست به ماجراجویی و وقت کشی کرده در حالی که نیرو و تجهیزات بیشتری به الحدیده می‌فرستند.

مواضع فرماندهان حوثی موید این مساله است. آن‌ها می‎گویند که از الحدیده خارج نخواهند شد و بر سر امکان مشارکت سازمان ملل متحد در مدیریت مالی درآمدهای بندر الحدیده مذاکره خواهند کرد.