.
.
.

سازمان ملل: موشک‌های شلیک شده به خاک سعودی ساخت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 27 ژوئن در گزارش جلسه نیم سالانه خود اعلام کرد، موشک‌هایی که از يمن به خاک سعودی شليک شده‌اند، ساخت ایران است.

به گزارش العربیه رزماری دیکارلو معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد نتایج آزمایش‌های انجام شده بر 5 فروند موشکی که در تاریخ ژوئیه 2017 به سوی اهدافی در شهرهای ینبع و ریاض در خاک سعودی پرتاب شده نشان می دهد که مشخصات این موشک‌ها با ویژگی‌های موشک‎های ایرانی از نوع «قیام1» مطابقت دارد.

از طرفی «ژواو والی دی المیدا»، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد نیز در این زمینه گفت: « آزمایش های هستهای ایران باعث نقض قطعنامه‌های بین المللی شده است».

جاناتان کوهن، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز ضمن تاکید اینکه 5 موشک پرتاب شده به سوی خاک سعودی ساخت ایران هستند نگرانی عمیق کشورش از رفتار ایران و رویکردهای آن در منطقه خاورمیانه را ابراز داشت.

معاون سفیر آمریکا همچنین ایران را متهم ساخت که با ارسال تسلیحات به مناطق بحران باعث نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل شده است.

وی همچنین اظهار داشت که اسلحه‌های کشف و ضبط شده در بحرین ارسالی از ایران و ساخت این کشور است.

این مقام آمریکایی خوستار اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران شده و گفت ایران باعث برهم زدن ثبات منطقه شده و به همین خاطر است که باید مجازات شود.

فرانسوا دولاتر سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد اما ضمن تاکید بر ادامه همکاری‌های کشورش با شرکای آن برای به ثمر رساندن توافق هسته‌ای ایران با غرب گفت:« تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند باشد ما نیز به ماندن در این چارچوب ادامه خواهیم داد».

دولاتر همچنین با ابراز نگرانی پاریس نسبت به گزارش بین المللی درباره عدم پایبندی ایران به قطعنامه‌های بین المللی تاکید:«چیزی که امنیت خاورمیانه تهدید کند در واقع امنیت همه ما را تهدید کرده است».