.
.
.

چهار کشور اختلافات خود بر سر حریم هوایی با قطر را به دیوان دادگستری بین‌المللی ارائه دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای سعودی، امارات و بحرین تصمیم گرفتند پرونده اختلاف چهار کشور با قطر بر سر حریم هوایی را که در سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) مطرح شده است، به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه دهند زیرا سازمان ایکائو، مسئول حل این اختلاف نیست.

شورای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) در نشست عادی 214 خود، دو درخواست ارائه شده از سوی قطر را مورد بررسی قرار داد. قطر خواستار اجرای ماده 84 درباره «حل اختلاف‌ها» از توافق‌نامه هوانوردی غیر نظامی (شیکاگو 1944) شده بود تا باتوافق بر سر تفسیر این ماده و تبصره‌های آن، این توافق بر چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر که حریم هوایی خود را در برابر هواپیماهای ثبت شده در قطر بسته‌اند، اعمال شود. قطر خواسته «توافق‌نامه عبور و مرور بین‌الملل» علیه امارات عربیه متحده، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر اجرا شود.

اقدام چهار کشور در ارائه پرونده بهدیوان بین‌المللی دادگستری پس از آن صورت می‌گیرد که شورای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) تصمیم گرفت به قطر فرصتی برای ارائه درخواست‌های ارائه دهد. البته این مساله شامل تایید خواسته‌های قطر یا ارائه درخواستی از چهار کشور نیست.

چهار کشور تصمیم گرفتند به این تصمیم سازمان ایکائو اعتراض کنند زیرا این سازمان از راه دفتر منطقه‌ای خود در قاهره با چهار کشور همکاری و به وظایف خود به طور کامل عمل کرد. این سازمان، راه‌های هوایی جایگزینی برای هواپیماهای قطری ایجاد کرد و در این اقدام، تمام معیارهای امنیت و سلامت پرواز را مد نظر قرار داد. این اقدام بر اساس طرح وضعیت فوق‌العاده صورت گرفت که در شورای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) با حضور وزرای ذی‌ذبط پنج کشور طرف‌های اختلاف در روز 31 ژوئیه 2017 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تعرض قطر به حقوق حاکمیت چهار کشور

چهار کشور بر این باورند که اصل ماجرا، به اقدام‌های مستمر قطر در نقض همه حقوق حاکمیتی چهار کشور باز می‌گردد که دخالت‌های قطر در امور داخلی این کشور و پشتیبانی‌اش از تروریسم، در راس آن قرار دارد. با توجه به این مسائل، اختلاف به وجود آمده در درجه نخست، سیاسی و امنیتی است و در نتیجه بررسی ماجرا توسط سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) خلاف قانون و خارج از تخصص سازمان است.

به گزارش العربیه مارتین در راستای ماموریت خود در تلاش است تا با دولت قانونی یمن به تفاهمی دست یابد تا ضمن از سرگیری مذاکرات سیاسی، مانع از ادامه جنگ میان طرف‌های درگیر در شهر توضیح داد که تلاش‌های مارتین گریفیتس بیشتر بر موضوع نظارت سازمان ملل بر بندر الحدیده متمرکز است.الحدیده شود.

همزمان با آغاز دور جدید از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل، ارتش ملی یمن با پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی به عملیات نظامی خود برای کنترل شهر و بندر الحدیده ادامه می دهد.

در همین راستا ائتلاف عربی و دولت قانونی یمن عقب‌نشینی شبه نظامیان حوثی از بندر و شهر الحدیده را به عنوان پیش شرط خود برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی و توقف عملیات نظامی اعلام کردند.

اعتراض چهار کشور به تصمیم ایکائو از راه دادگاه کیفری بین‌الملل صورت خواهد گرفت که حق تظلم خواهی را بر پایه دو توافق‌نامه‌نامه قبلی، فراهم می‌کند.

بستن حریم هوایی در برابر هواپیماهای قطری

با توجه به تصمیم چهار کشور در اعتراض به تصمیم ایکائو دیوان در بین‌المللی دادگستری، سازمان ایکائو بررسی درخواست‌های قطر را تا زمان صدور حکم دیوان در این زمنیه متوقف می‌کند. این روند با ادامه پایبندی چهار کشور به حق حاکمیتی خود و بستن حریم هوایی‌شان در برابر هواپیماهای قطری بر پایه قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد.

چهار کشور در پی این هستند تا حکمی از دیوان بین‌المللی دادگستری در این زمینه دریافت کنند که اقدام سازمان ایکائو را غیر قانونی بداند.
شایان ذکر است که حکم دیوان بین‌المللی دادگستری میزان صحت تصمیم سازمان ایکائو را به دادن حق به قطر در ارائه دو شکایت، مشخص می‌کند. این حکم به هیچ وجه شامل پذیرش ادعاهای قطر، اجبار چهار کشور به باز کردن حریم هوایی خود یا هر حکم ناقض حقوق حاکمیتی چهار کشور نخواهد بود؛ زیرا حکم به اصل تنش چهار کشور با قطر نمی‌پردازد، از این رو قانین بین‌المللی همچنان تایید کننده چهار کشور در ادامه بستن حریم هوایی خود در برابر هواپیماهای قطری خواهد بود. از این رو چیزی در این زمینه تغییر نمی‎‌کند.

ادامه روابط با ایکائو

با وجود این اعتراض، ما چهار کشور به همکاری ثمر بخش خود با سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) و کشورهای عضو در همه زمینه‌های مرتبط با تخصص این سازمان، ادامه می‌دهند و این اعتراض بر وابط متین چهار کشور با سازمان و کشورهای عضو تاثیر نخواهد گذاشت.

شایان ذکر است گزارش‌های دبیرخانه سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) تاکید می‌کند که تمام اقدام‌های فنی طبق صرح وضعیت فوق‌العاده، به اجرا در آمده و هوانوردی بین‌المللی بر فراز آب‌های امن خلیج برپایه قوانین و توصیه‎های صادره از سوی سازمان ایکائو، در جریان است.

انتظار می‌رود جلسات بازنگری که دیوان بین‌المللی دادگستری تا زمان صدور حکم برگزار می‌کند، مدت زمانی طولانی می‌طلبد. در این زمان هم چهار کشور به بستن حریم هوایی خود در برابر هواپیماهای قطری با هدف حفاظت از امنیت ملی و حق حاکمیتی‌شان بر پایه قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهند.