.
.
.

عظیم‌ترین حوزه نفتی جهان در سعودی کشف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پژوهشی زمین شناسی به کشف منطقه‌ای جغرافیایی در سعودی انجامید که عظیم‌ترین حوزه نفتی در جهان به شمار می‌آید.

به گفته پروفسور عبدالعزیز بن لعبون مشاور سابق نفت در شرکت آرامکو و استاد زمین شناسی در دانشگاه ملک سعودی گفت که منطقه واقع میان دره السهباء و دره الرمه در جنوب گذرگاه البطحاء، عظیم‌تریم حوزه نفتی جهان است.

این دو دره، خشک‌ترین مناطق جهان به شمار می‌آیند اما در لایه‌های زیرینی‌شان، بزرگترین ثروت‌های زمین از نفت و گاز را در خود دارند. این حوزه حدود 440 میلیارد بشکه نفت دارد.


بن لعبون گفت: «منطقه که میان دو گسل قرار دارد، در شرق جزیره عربی واقع است. مرزهای آن سه گسل است که آن را به منطقه‌ای متمایز تبدیل کرده است. مرز شمالی آن امتداد دره الرمه، الاجردی و الباطن است. این دره‌ها به یکدیگر متصل هستند و در مجموع دره الرمه نامیده می‌شوند. به مسافت 1200 کیلومتر از حره خیبر نا شهر الزبیر در طرف شمالی خلیج عربی امتداد دارد. از جنوب هم دره السهباء قرار داد که دره‌های میانی جزیره عربی به آن می‌رسد. از شرق هم به سمت منطقه صحرانی (ربع خالی) و جنوب خلیج عربی پیش می‎‌رود».


بن لعبون افزود: «این منطقه غنی‌ترین منطقه جهان از لحاظ ثروت‌های طبیعی نفتی و گازی به شمار می‌آید. حوزه الغوار بزرگترین حوزه نفتی جهان در خشکی است. حوزه نفت برقان در کویت دومین حوزه نفتی جهان در خشکی است. حوزه نفت السفانیه در سعودی هم بزرگترین حوزه نفتی جهان در دریا است».

ذخیره عظیم

میان دو دره، بیش از 100 چاه نفت و گاز وجود دارد. به گفته بن لعبون، ذخیره نفتی این حوزه حدود 440 میلیارد بشکه نفت است که نسبتی بزرگ در منطقه‌ای کوچک از جهان است».