.
.
.

یک میلیون مین‌ کار گذاشته شده توسط حوثی‌ها جان یمنی‌ها را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن سه شنبه 26 ژوئن شبه نظامیان حوثی را به کارگذاری بیش از یک میلیون مین در چند منطقه از کشور متهم کرد که تا کنون به کشته شدن حدود 2000 تن که اکثر آن‌ها غیر نظامی هستند، انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی یمن، خالد الیمانی وزیر امور خارجه این کشور گفت:«طرح ملی مین روبی، تنها از ابتدای سال جاری بیش از 228 هزار مین، تله انفجاری و مهمات به جای مانده از جنگ یمن را منهدم کرد».

او به کشته شدن بیش از 1194 تن و زخمی شدن بیش از 2287 نفر در نتیجه این مین‌ها که اکثر آن‌ها غیر نظامی هستند، در بازه زمانی مارس 2015 تا مارس 2018 اشاره کرد که 216 کودک و 72 زن در میان قربانیان دیده می‌شوند.

الیمانی گفت که حوثی‌ها با ابتکار راه‌ها‌ی جدیدی، مین‌های ضد خودرو را به مین‌های ضد نفر تبدیل کرده تا بیشترین شمار از قربانیان را بگیرند؛ قربانیانی که اکثرشان غیر نظامی و از میان زنان و کودکان هستند. او افزود که حتی حیوانات از مین‌های حوثی‌ها در امان نیستند.

وی در ادامه گفت: «شبه‌نظامیان حوثی، مین‌های انفحاری ضد نفر استتار شده تعدیل شده‌ای را طراحی کردند که برخی با کنترل از راه دور منفجر می‌شوند و برخی از ایم مین‌ها به طور مستقیم از ایران آمده است». او افزود که «کار گذاشتن مین به صورت گسترده، غیر منظرم یا در اماکنی که در نقشه‌ها به ثبت نمی‌رسد، چالشی در برابر آینده یمن است که انهدام سریع این میدان‌های مین را دشوار می‌کند».

الیمانی از جامعه جهانی و سازمان ‌های بین المللی به ويژه سازمان ملل متحد خواست تا با اجرای طرح‌هایی برای شناسایی مین‌های کار گذاشته شده توسط حوثی‌ها در گذرگاه‌های آبی بین‌المللی در جنوب دریای سرخ، به دولت یمن در انهدام مین‌ها کمک کنند.

از طرفی محمد عسکر وزیر حقوق بشر یمن نیز گفت که تعداد مین‌های کارگذاشته شده توسط حوثی‌ها تا سال 2018 به بيش از يك ميليون مین می‌رسد.

او افزود که شبه‌نظامیان، به استفاده از کودکان برای کار گذاشتن مین‌ها در مناطقی که از آن بیرون رانده می‌شوند، روی آورده‌اند و به طور مشخص اقدام به بمب‌گذاری منازل، بیمارستان‌ها و عبادتگاه‌ها می‌کنند؛ اقدامی که جان غیر نظامیان را تهدید می‌کند.

حوثی‌ها هم‌زمان با تلفات میدانی ادامه دارشان، اقدام به کار گذاشتن شمار بیشتری از مین‌ها به صورت گسترده و نامنظم می‌کنند که به افزایش شمار قربانیان یمنی می‌انجامد.

مرکز ملک سلمان برای امدادرسانی و فعالیت‌های بشر دوستانه دوشنبه گذشته از طرحی به نام «مسام» برای مین روبی در یمن خبر داده بود که به مدت پنج سال توسط سعودی تامین مالی می‌شود.