.
.
.

عراق...صدر و العبادی اعلام ائتلاف سیاسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق و رئیس ائتلاف انتخاباتی «النصر» و مقتدی صدررهبر جریان صدری‌های عراق و رهبر ائتلاف «سائرون» اعلام ائتلاف کردند.

پیش‌تر ائتلاف‌های سائرون و الفتح به رهبری هادی العامری و قبل از آن ائتلاف‌های سائرون، حکمت عمار الحکیم و الوطنیه ایاد علاوی برای تشکیل ائتلاف بزرگتر فراکسیون اکثریت اعلام ائتلاف کرده بودند.

این ائتلاف که عصر شنبه در جریان سفر العبادی به نجف و دیدار با صدر انجام شده است، در چارچوب تلاش هفته‌های اخیر رهبران سیاسی عراق برای تشکیل ائتلاف فراکسیون اکثریت در پارلمان جدید این کشور تعریف می‌شود.

ائتلاف یاد شده از سوی این دو رهبر سیاسی عراق در یک کنفرانس خبری پس از دیدار امروز اعلام شد.

العبادی و صدر درعین حال تاکید کردند که از ائتلاف آنها خارج از دیدگاههای فرقه‌گرانه است و از پیوستن ائتلاف‌های دیگر به این ائتلاف استقبال می‌کنند.

العبادی و صدر ائتلاف خود را «فرافرقه‌ای» و«فرانژادی» معرفی کردند .

این دو رهبر ائتلاف‌های پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر مبنای توافق خود را بر چندین محور متمرکز کرده‌اند آن محورها عبارتند از :

1-دعوت از همه گروه‌های سیاسی عراقی فارغ از مذهب، دین و نژاد برای تشکیل یک ائتلاف فراگیر.

2- ادامه مبارزه با فساد و پیگرد دور کردن مفسدان از نهادهای دولت و تحویل آنهایی که در فساد دست داشتن به دادگاههای کشور.

3- تشکیل دولت تکنوکرات با اعضای توانمند و بدور از سهمیه بندی‌های فرقه‌ای تنگ نظرانه.

4- حمایت و تقویت ارتش، پلیس و نیرو‌های امنیتی و انحصار سلاح در دست دولت و محافظت از هیبت و قدرت دولت و حفظ دستاوردهای عراق.
5- تدوین یک برنامه اصلاحات اقتصادی کلمل و شامل در همه بخش‌ها.

6- حفظ روابط متعادل با همه کشورها در چارچوب منافع ملی، حاکمیت و استقلال عراق و عدم مداخله در امور دیگر کشور‌ها و اجازه مداخله ندادن به دیگران در امور داخلی عراق.

7- حمایت از اصلاح نظام قضایی و تقویت نقش مدعی العموم.

8- حفظ یکپارچگی عراق از نظر جغرافیایی ووحدت ملی این کشور.

9- تاکید بر گردش و انتقال مسالمت آمیز و دمکراتنیک قدرت در عراق

به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و اعلام نتایح انتخابات همزمان با آغاز رایزنی‌ها برای تشکیل فراکسیون اکثریت، رهبران و احزاب سیاسی بر سر نتایج انتخابات دچار اختلاف شدند به طوری که برخی رسانه‌ها از قول برخی رهبران گروه‌های سیاسی سخن از تقلب‌های در برخی مراکز رای گیری و شهر‌های این کشور به میان آوردند.این اختلاف‌ها باعث شد تا پارلمان جلسه فوق العاده تشکیل دهد و سپس پارلمان قانون انتخابات را اصلاح و شمارش آرا را از الکترونیکی به دستی بازگرداند و رای به پایان فعالیت کمیسیون عالی انتخابات در عراق داد و همزمان مجموعه‌ای از قضات را برای مدیریت امور این کمیسیون تعیین کرد.

سرانجام این کشمکش‌ها به رای دادگاه عالی فدرال منتهی شد. دادگاه عالی فدرال عراق روز پنج شنبه گذشته در پاسخ به شکایات احزاب عراقی ضمن تایید مصوبه پارلمان، بر بازشماری دستی آرای نتایج انتخابات پارلمان عراق تاکید و ابطال آرای نیرو‌های نظامی و آوارگان را خارج از اختیارات مجلس و بر خلاف قانون اساسی دانست و آن را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم